Oscar’dan Önce, Sinema Dünyası BAFTA ile Ödüllendirildi

BAFTA Ödülleri sahiplerini buldu.” Bu cümleye bu sıralar birçok yerde rastlamış olabilirsiniz. Hem de bizim bu sene çokça takip ettiğimiz aktörlere ve filmlere ödüller verildi, peki BAFTA nedir?

awards

İlk başta İngiliz Film Akademisi olarak kurulan, daha sonra İngiliz Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi olarak günümüzdeki halini alan Akademi; kısaca BAFTA, her yıl Birleşik Krallık’ın Oscar’ı olarak anılan BAFTA Ödülleri’ni sahipleriyle buluşturuyor. Tiyatro maskesi şeklindeki ödülleriyle, özellikle Oscar’dan önce veriliyor olması sebebiyle sinema dünyasına ciddi bir yön verdiğini söylemek mümkün.

bayanlarLondra’nın tarihi Kraliyet Opera Binası‘nda gerçekleşen ödül töreninin kırmızı halı seremonisinde oldukça dikkat çekici isimler bulunmaktaydı. Benedict Cumberbatch, Ethan Hawke, Eddie Redmayne, Keira Knightley, Michael Keaton, Edward Norton gibi bir çok ismin katılımıyla gerçekleşen törenin en önemli misafiri ‘En iyi Görsel Efekt’ ödülünü de takdim eden dünyaca ünlü İngiliz fizikçi Stephen Hawking‘di.

‘Boyhood’ filminin, kazandığı önemli ödüllerle geceye damga vurduğunu söylemek mümkün. Bir diğer özel yapıt ise; 8 dalda ödüle aday gösterilen ‘The Grand Budapest Hotel’ idi. BAFTA ödül kategorilerinde yer alan aslında her film bir başyapıt niteliğinde. Bu yüzden de; herkese BAFTA’ya aday olmuş filmleri izlemeyi tavsiye ederim. Her ne kadar ‘Boyhood’ filmi En İyi Film ödülüne sahip olmuş olsa da, kategorinin diğer adayları şu şekilde idi:

-Boyhood
-The Grand Budapest Hotel
-The Imitation Game
-Birdman
-The Theory of Everything

julianne mooreboyhood-702x336

Bir diğer önemli kategori olan En İyi Yönetmen kategorisinde de gerçekten her biri çok değerli yönetmenler yarıştı ve ödülün sahibi, her ne kadar benim gönlüm En İyi Orjinal Senaryo ödülünü kazanan Wes Anderson‘dan yana da olsa, Richard Linklater oldu. Kategorinin diğer adayları şu şekilde idi:

-Alejandro González Iñárritu, Birdman
-Damien Chazelle, Whiplash
-James Marsh, The Theory of Everything
-Richard Linklater, Boyhood
-Wes Anderson, The Grand Budapest Hotel

BAFTA‘daki bir diğer dikkat çeken film de Stephen Hawking’in hayatından uyarlama olan ‘The Theory of Everything’The Imitation Game’deki performansıyla büyük beğeni kazanan Benedict Cumberbatch‘in de adayları içerisinde olduğu En İyi Erkek Oyuncu ödülü, The Theory of Everything’de Stephen Hawking’i canlandıran Eddie Redmayne‘nin oldu.

stephen-hawking-1024

BAFTA’nin diğer ödül sahipleri ve kategorilerinin bazıları işte şu şekilde:

En İyi Kadın Oyuncu: Julianne Moore- Still Alice

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: J.K. Simmons- Whiplash

En İyi İngiliz Filmi: The Theory Of Everything

En Orijinal Senaryo: The Grand Budapest Hotel

En İyi Animasyon Filmi: The Lego Movie

En İyi Yabancı Film: Ida

En İyi Görsel Efekt: Interstellar

En İyi Kostüm Tasarımı: The Grand Budapest Hotel

En İyi Ses: Whiplash

En İyi Montaj: Whiplash

En İyi Müzik: The Grand Budapest Hotel

Filmlerinde her zaman müzikleri çok farklı ve çok özenli olan Wes Anderson; yine güzel bir filmin yanı sıra, güzel bir müzik şöleni de yaşatıyor. İşte buyrun, filmden harika müzikleri arka arkaya dinleyebileceğiniz bir müzik listesi:

https://www.youtube.com/watch?v=cQwbFKCmeAg&list=PLlq1il6oOJt0EBgxghlYV-Hk1d5YcUegJ&index=5

Önümüzdeki senelerde, yine çok güzel filmlerle nice ödül törenlerine…

[box_light]

Kaynakça:

www.bafta.org

www.hurriyet.com.tr/kelebek/hayat/27930226.asp

www.bbc.com/news/entertainment-arts-30741418

[/box_light]

Leave a Reply