Mehmet Turgut Ankara’ya “Âlâ Portreler”i Getiriyor

Zaman, sabır ve sadakat kavramlarının hakkını veren dokuz âlâ ustayı siz de Mehmet Turgut’un kamerasından görmek istemez misiniz? O zaman 27 Şubat – 4 Mart arası CerModern‘deyiz.

1392823585

1977 yılı Ankara doğumlu olan Mehmet Turgut, herkese fotoğraf sanatını sevdiren genç bir isim olmayı başarmıştır. “İnsanların isimleri ne yaptıklarını ve ne yapacaklarını etkiler” derler. İsmini, mesleği fotoğrafçılık olan dedesinden alan Mehmet Turgut, bu sözün doğruluğunu kanıtlamıştır.

Ala-Portreler-Kamera-Arkasi-3-1050x700

 

Hayatını adeta fotoğrafçılık için kendisini geliştirmeye adamış olan Mehmet Turgut bugüne kadar bir çok sergi açmıştır ve aynı zamanda bir fotoğraf sanatçısının alabileceği en önemli ödüllerin sahibi olmuştur. 2009’da Türk Sanat Kurumu tarafından yılın fotoğraf sanatçısı seçilmesi ise onun genç bir fotoğraf sanatçısı olarak başaracağı şeylerin habercisi olmuştur.

————————————————————————————————————————

mabçrayş

Mehmet Turgut’un “Âlâ Portreler” adını verdiği bu proje sadece bazı ustalarımızın fotoğraflarını değil aynı zamanda onların “ustalık” kavramını oluşturan üç ana kavram; zaman, sabır ve sadakat ile ilgili görüşlerini anlattığı video çekimlerini de içermekte.

Ala-Portreler-Kamera-Arkasi-7

 27 Şubat – 4 Mart tarihleri arasında CerModern’de tüm sanat severler için sergilenecek olan “Âlâ Portreler” ile Aydın Boysan, Ara Güler, Şebnem Sönmez, Mustafa Alabora, Yetkin Dikiciler, Zeynep Oral, Rutkay Aziz, Erdal Beşikçioğlu ve Leman Sam’a Mehmet Turgut’un kamerasıyla yeniden hayran olacağız.

Dokuz usta ismin portre ve videolarının yer alacağı serginin geliri Oyuncular Sendikası aracılığı ile sinema emekçilerine aktarılacaktır. Bugüne kadar Mehmet Turgut ile hayvan haklarını savunduk, su altı yaşamını koruduk şimdi sıra sinema emektarlarına destek olmakta!

K

ZAMANLA ÂLÂ OLUR

En küçük detaya en büyük özeni gösterirsin.

Denersin; kusursuza ulaşana kadar,

tekrar ve tekrar, sabırla.

Tutkundur senin mükemmellik;

aşkla,şevkle,sadakatle yürürsün o yolu.

Süzersin bilgilerini, damıtırsın;

yıllar yıllar boyunca.

Zaman da seni damıtır.

Çırak başlarsın, usta olursun.

Ve bir an gelir.

İşte o an vakıf olursun o sırra.

İşte o an;

Âlâ olursun

[box_dark]Kaynak[/box_dark]

http://www.cermodern.org/showcases/33/mehmet-turgut-i-l-portreler-fotograf-sergisi.html

Leave a Reply