Ekim’de Filme Doyuyoruz: Filmekimi Başlıyor!

Kışa hazırlıkların yapıldığı ve mevsimin değişimini en romantik şekilde hissettiren aydır Ekim. Sonbaharın en güzel ayı diyebiliriz belki de Ekim ayı için. Bu Ekim’de de İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 14’üncüsü düzenlenecek “Filmekimi” ile filme ve sanata doyacağız.

CPccAT0UkAAQT30

3-11 Ekim tarihleri arasında Vodafone sponsorluğunda düzenlenecek olan Filmekim’i; sadece İstanbul’daki değil Ankara, İzmir, Edirne, Bursa ve Trabzon’daki sanatseverlerle de buluşacak. Filmekimi; 2-4 Ekim’de Ankara Büyülü Fener Kızılay Sineması’nda, 9-12 Ekim’de İzmir Karaca Sineması’nda, 16-18 Ekim’de Trabzon Atapark Avşar Sinemaları’nda, 23-25 Ekim’de Bursa Cinetech Korupark Sinemalarında ve yine 23-25 Ekim’de Edirne Cinemarine Sinemaları’nda gerçekleşecek.

Berlin, Cannes, Venedik, Toronto gibi festivallerde prömiyerini yapmış birçok önemli yönetmenin filmlerinin de içinde bulunduğu Filmekimi’nde 46 film programa dahil edildi.

Uzakta (Desde Alla)

Mantıksız Adam – Woody Allen

4 Ekim Pazar günü Büyülü Fener Kızılay Sineması’nda programın 21.30 gösteriminde yer alacak olan Venezuelalı yönetmen Lorenzo Vigas’ın “Uzaktan” filmini Ankara’daki tüm film severlere tavsiye ederim. 72. Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan Ödülü’nü kazanan bu dikkat çekici filmi kaçırmamak gerekli. Bunun yanı sıra; Cannes’da Jüri Büyük Ödülü’ne layık görülen Macar yönetmen Laslo Nemes’in “Saul’un Oğlu” filminin de katıldığı her festivalde çok büyük ses getirdiğini söylemeden geçmemek gerekiyor.

Knight of Cups

Knight of Cups – Terence Malik

 

Oyuncu Kadrosunda Christian Bale, Cate Blanchett, Natalie Portman, Freida Pinto ve Antonio Banderas gibi önemli oyuncuların yer aldığı “Knight of Cups” filminin de Filmekim’inde gösterimi gerçekleştirilecek.

Can Evrenol’un “Baskın” ve Ben Hopkins’in “Hasret” filmlerinin Türkiye prömiyeri Filmekimi’nde yapılacak. 19 Eylül tarihinde satışa sunulan biletlere biletix’ten ulaşabilmek mümkün. Aynı zamanda programı yakından takip etmek isteyenler için İKSV mobil uygulaması da bulunmakta.

Hem sonbaharın tadını çıkarmak hem de böyle önemli filmlerle buluşmak için en güzel tercih “Filmekimi” demek hiç de yanlış olmaz. Bol filmli Ekimler.

 

 

 

desda alla

Uzakta (Desda Alla) – Lorenzo Vigas

Leave a Reply