Bugün Gerçek Bir Sanatçının Doğduğu Gün

44 yıl önce bugün alışagelmiş bir piyanist değil, gerçek bir sanat adamı doğdu. Kumru’nun babası, 20’den fazla ödülle onurlandırılmış bir sanatçı, New York Filarmoni, St. Petersburg Filarmoni, Amsterdam Concertgebouw, Viyana Filarmoni ve daha bir çok orkestra eşliğinde çağımızın tanınmış şefleriyle nice konser vermiş bir isim: Fazıl SAY

fs3

Fazıl Say

 

fs 14 Ocak 1970 yılında Ankara’da doğan sanatçı , henüz 4 yaşında başladığı piyano eğitimini   “Üstün Yetenekli Çocuklar için Özel Statü”de devam ettirdi.

Evet, üstün yetenekliydi,  öyle  ki Ankara Devlet Konservatuarı’nda Kamuran Gündemir ile çalıştıktan sonra DAAD bursuyla  Almanya’ya, Düsseldorf’a gitti; orada önemli Schubert yorumcularından biriyle birlikte çalıştı ve  belki de Fazıl Say‘ın yaratıcı yorumcu yanı o günlerde  iyice gelişmekteydi.

Derken Leipzig’de Avrupa Genç Konser Solistleri yarışmasında ve New York’taki bir başka yarışma da elde ettiği birinciliklerle birlikte konser kariyerine başladı. Aynı zamanda  besteci yanının da ne kadar kuvvetli olduğunu özellikle “Nazım”, “Metin Altıok Ağıtı”  oratoryolarından, konçertolarından, Mozartın 250.yılı için bestelediği “Patara” adlı bale  müziğinden, “Kara Toprak” albümünden ve diğer tüm eserlerinden anlayabilmek  mümkün.

fs2Her yıl beş kıtada çok sayıda seyirciye konserler vererek, yaptığı kayıtlarla bizleri büyüleyerek, bestelediği eserlerle bizleri etkileyerek… O günümüzün en iyisi olmayı çoktan başardı!

Son olarakta “İlk Şarkılar” gibi mükemmel bir albüme imzasını atarak bizleri kendine tekrar tekrar hayran bırakmakta.

Bizleri Orhan Veli’ye, Metin Altıok’a, Can Yücel’e kavuşturdu.

Bence, o albümü mutlaka almalısınız ve kendinizi sadece melodiyle sözlerin oluşturduğu ahengin akışına bırakmalısınız.

Her şey için özellikle de sadece piyanist değil, ülkemize ve dünyamıza nasıl büyük bir sanatçı olunur bunu gösterdiğin için teşekkürler.

Fazıl Say, iyi ki doğdun.

“ O, sadece dahi bir piyanist değil; şüphesiz ki 21. yüzyılın en büyük sanatçılarından biri olacaktır.”  (“Le Figaro” Paris )

Fazıl Say’ın dediğin gibi, “Ne genç ne yaşlı diyelim, kış mezarına gömülelim”.

fss

Uzun süre tekrar Türkiye’de konser veremeyecek olan Fazıl Say’ın “İlk Şarkılar” konserlerini kaçırmamanızı tavsiye ederim.

15 Ocak Ankara
http://www.biletix.com/etkinlik/RKFS1/TURKIYE/tr
17 Ocak Bursa
http://www.biletix.com/etkinlik/RKFS3/TURKIYE/tr
18 Ocak İzmir
http://www.izmir.bel.tr/Kultursanat//Bilgi/Durum/1779

Resmi Web Adresi:  http://fazilsay.com/

Not: Jazz Phantasy Dede Efendi, “Yeni bir Gülnihal”(1997) eseriyle ismimi onurlandırdığını da belirtmeden geçemeyeceğim.

 

Leave a Reply