Ankara’da Çizgi Roman mı Arıyorsunuz?: Devr-i Alem

Yirminci yüzyılın getirdiği bir sanat dalı olan çizgi romanlardan bahsetmiş miydik hiç? Sinemada izlediğimiz bir çok kahramanın aslında çizgi romanlar sayesinde hayatımıza girdiğini de bilmeyiz. Örümcek Adam, X-Men, Batman, Karaoğlan, Tarkan ve daha niceleri aslında edebiyat ve resmin birleşerek oluşturduğu belki de en etkili anlatı sanatlarından biri olan çizgi roman eserlerinin kahramanlarıdır. Türkiye’de özellikle 60’larda ve 70’lerde daha yaygın olan çizgi romanlar günümüzde dahi alıcı buluyor. Bir çok insan da çizgi romanları arşivlemeye çalışıyor. Eski yıllarda daha çok İtalyan ve Fransız çizgileri ön plandaymış bu yüzden de Batı’nın çizgi roman konusunda önder olduğunu söylemek mümkün.

ankarali-cizgi-roman-tutkunlarinin-bulusma-noktasi,Shgb6unkLEyHz6iw6GYU0A
Ankara’da bir sahaf dükkanından bahsedeceğiz şimdi. Ankara’nın tek çizgi roman üzerine kurulmuş sahafı diyebilirim, sadece küçüklükten gelen bir heyecan ve tutkuyla işini yapan… Birikimlerini diğer çizgi romanseverlerle de paylaşmaya çalışan Ayhan Ataman’ın Devr-i Alem Sahafı’ndan haberdar olmak gerekli diye düşünmekteyim.

2138-cocuklugundan-beri-cizgi-roman-topluyor-2015918115323-resim_orta

 

Babasının, ona İngilizce ve Fransızca çizgi romanlar okumasıyla bu sevdaya kapılan Ayhan Ataman yıllarca birçok çizgi romanı takip etmiş ve kendine bir arşiv oluşturmuş. Evinde tuvalet ve mutfak dışındaki her yer çizgi romanlarla dolup taşınca da bir dükkan açmaya karar vermiş. Ankara’daki bürokratlar, öğrenciler ve daha bir çok farklı kesimden insanın ilgisini çeken bu sahaf aynı zamanda Ankara’nın en güzel yerlerinden biri olan Tunalı’da bulunduğu için de özel. Devr-i Alem Sahafı’ndan alınmış bir çizgi romanı Kuğulu Park’ta okumak eminim insana Ankara’da güzel bir gün yaşama imkanı sağlar.
amazing-fantasy-15-sayisi

 

Hulk, Teksas, Tommiks, Zagor, Kaptan Amerika ve daha nicelerini yıllardır duyarız. Eğer bugüne kadar denk gelip incelemediyseniz bence bundan sonra çizgi romana olan ilginizi Ayhan Ataman’ın 2002’de kurduğu bu sahaf arttıracaktır.

Çizgi romanların, çocuk kitablarından çok daha farklı bir sanat olduğunu bence unutmamak gerekli. Ayhan Ataman’ın tespitine göre 9 ile 40 yaş arası okuyucular genellikle Amerikalı ve Japon çizerleri seviyor, 40 yaş üstünün ilgisini ise Fransız ve İtalyanlar çekiyor. Demem o ki çok geniş bir okuyucu kitlesi olan ve dünyada da kabul görmüş bu sanatı biraz olsun bilgisayar ve telefonlarımızla ilgilenmekten vazgeçerek inceleyebiliriz.

Eğer bir gün uğramak isterseniz, buyurun adres efendim:

Tunalı Hilmi Caddesi Kuğulu Pasajı no 18/38-40 Kavaklıdere – Ankara

Kaynak:

http://www.ntv.com.tr/cizgiromanokurlariplatformu

 

Leave a Reply