Ekranların Vazgeçilmezi Yaşam Mücadelesi Veriyor

Demiryolu çalışanı Mevlit Bey’le Fahriye Hanım’ın oğlu olarak Malatya Şifa Mahallesi’nde 1948’de dünyaya gelen, 15 yıldır pis beyaz sakalıyla tanıdığımız, Gülben Ergen’le birlikte “Dadı” dizisinde rol almış, diş hekimi eşinin adı Beril, Ahmet ile Mehmet adında iki çocuk sahibi olan ünlü tiyatro oyuncusu, yönetmeni ve yazarı kimdir? a) Kenan Işık, b) Haldun Dormen c) Bülent Ersoy d) Tayyip Erdoğan…

Çocukluğuma dair hatırladığım en net ayrıntılardan biri, uzun bir süre herkesi ekran başına kilitlemeyi başaran, Türkiye’nin ilk adamakıllı bilgi yarışması olma özelliğini taşıyan “Kim Beş Yüz Milyar İster” adıyla 2000-2004 yılları arasında yayınlanan, Kenan Işık’ın sunduğu bilgi yarışmasıdır. Bu yarışma hepimiz için ekran başında kendi kendimizi sınadığımız, sıkça kullanılan “eğlenirken öğrenmek” tabirinin en güzel örneğini gördüğümüz bir fenomen oldu uzun süre. Eğitim düzeyi ne olursa olsun çeşit çeşit insanın katıldığı, kiminin hayat deneyimlerine dayanarak kiminin bilgilerine başvurarak ilerlediği yarışmada, bazılarının hedefi sadece dört beş soru cevaplandırıp az miktarda para almak iken bazılarının ise hedefi büyüktü. Parayı kazanınca ev, araba almak isteyenler, seyahate çıkmak isteyenler, bağışlamak isteyenler, kendine yeni bir iş kurmak isteyenler… Kim olursa olsun bir yandan renkli kişilikleri, farklı hayatları izlemek bir yandan da hiç bilmediğimiz yeni şeyler öğrenmek oldukça cazip bir seçenek olarak sunulmuştu önümüze. Yıllar içinde zaman zaman ara verip isim değiştiren yarışma 2005-2007 yılları arasında “Kim Beş Yüz Bin İster” adını daha sonra 2008-2009 yılları arasında “Kim Bir Milyon İster” adını aldı. 2011’den bu yana ise “Kim Milyoner Olmak İster” adıyla ekranlarda devam ediyor. Yarışma bu kadar sevilmesini, kendisiyle bütünleşen, bu yarışmadan ayrı düşünemediğimiz sunucusu Kenan Işık’a da borçlu. Aynı konsepti, içinde Haluk Bilginer’in de bulunduğu birçok farklı kişi sunsa da hiçbirini Kenan Işık kadar sevmedik ve benimsemedik.

heval

Yarışmanın unutulmazları arasına girmiş Heval…

basit hatalar

Basit hatalarla yarışmaya veda eden yarışmacılar da oldukça fazla

basit hatalar 2

İşte hepimizin severek izlediği “Kim Milyoner Olmak İster” yarışmasıyla tanıdığımız Kenan Işık geçtiğimiz hafta yaşadığı talihsizlikle, geçirdiği beyin kanaması ile sevenlerini üzdü. Ünlü sanatçı spor sonrasında girdiği saunadan çıkışta fenalaşıp dengesini kaybederek kafasını çarptı. Beyin kanaması geçirdiği anlaşılan ünlü oyuncunun kaldırıldığı hastanede bir haftadır uyutulduğu ve durumunun iyiye gittiği söyleniyor. Sanat camiasının ve ailesinin dualarını eksik etmediği oyuncunun şimdilerde yoğun bakımdan çıkması bekleniyor.

Sunucu kimliğinin yanı sıra oyuncu olarak da tanıdığımız Işık, seslendirmeleriyle ve rol aldığı “Dadı”, “Fikrimin İnce Gülü” ve “Süper Baba” dizileriyle de biliniyor. “İvan İvanoviç Var Mıydı Yok Muydu”, “Macbeth”, “Aşk Hastası” yönettiği tiyatro oyunlarından sadece birkaçı iken “Bir Sabah Gülerek Uyan”, “Üç Kız Kardeş”, “Kral Lear” yer aldığı tiyatro oyunlarından bazıları.

Hayati tehlikesi sürmesine karşın durumunun stabil olduğu, ciddi kafa travmaları nedeniyle tedaviye yanıtın zaman alabileceği sanatçının son durumuyla ilgili gelen bilgiler arasında. Kendisinin bir an önce iyileşip ekranlardaki yerini alması en büyük dileğimiz…

Siz de kendinizi test etmek isterseniz işte ekran başında cevaplamaya çalıştığımız, yarışmada çıkmış sorulardan bazıları:

1) Atatürk’ün çok sevdiği atının ve köpeğinin isimleri neydi?

A) Sakarya-Foks
B) Devrim-Çakır
C) Anadolu-Sadık
D) Yiğit-Kont

2) 7 renkten oluşan gökkuşağının ortasındaki renk hangisidir?

A) Yeşil
B) Mavi
C) Lacivert
D) Sarı

3) Her 100 yılda 7 santim yere yaklaşan İtalya’daki ünlü Pisa Kulesi, hangi yöne doğru eğilmektedir?

A) Güney
B) Kuzey

C) Batı
D)Doğu 

 

 

4) Dede Korkut’un yazdığı Türk Destanları’nın özgün kopyaları hangi 2 kentte bulunmaktadır?

A) Lizbon-Roma 
B) Paris-Varşova 
C) Londra-Budapeşte 
D) Dresden-Vatikan   

5) Aspirin’in hammaddesi olan ağaç hangisidir?

A) Sığla 
B) Söğüt 
C) Gülibrişim 
D) Çobanpüskülü 

6) Ülkemizde ‘Devlet Sanatçısı’ unvanını ilk alan isim kimdir?

A) Ahmet Adnan Saygun 
B) Cemal Reşit Rey 
C) Cüneyt Gökçer 
D) Yıldız Kenter 

7) 
Hangi ünlünün ikizi yoktur?

A) Adile Naşit 
B) Kofi Annan 
C) Süheyl Uygur 
D) Athena’nın solisti Gökhan 

Leave a Reply