İsmet Özel şiiri bıraktı.

15 Temmuz günü edebiyat dünyası İstiklal Marşı Derneği’nin internet sitesindeki bildiri ile çalkalandı. Şair ve düşünür İsmet Özel, Sesli Gemi adlı şiirini yayınlayıp altına şu notları düştü.

Bu sayfada gördüğünüz son şiirimdir. Kaç yılım kaldıysa bundan sonraki ömrümde şiir çalışmalarımı sadece müsvedde dediğim kısmını yayına salmış bulunduğum “Bir Yusuf Masalı” uğraşısına hasredeceğim. Dediğim, demeğe çalıştığım şeyi ‘vivir para escribir’ tarzında anlamak doğru olmaz. Uğraşımın neticesine bîgâne kalmağı öğrendim. “

Türkiye’nin toplumsal anlamda geldiği ve getirildiği noktadan da şikayetçi olan Özel; “Türkiye’nin bugün geldiği değil, getirildiği noktada şiirlerimi okuyabilecek narodnik kalmadı” dedi.

19 Eylül 1944’te doğan şair, bir süre Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde öğrenim gördükten sonra, Hacettepe Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı’ndan mezun oldu. 18 yıl Devlet Konservatuvarı’nda Fransızca okutmanlığı yaptı. Ataol Behramoğlu’yla birlikte Halkın Dostları dergisini kurdu ve yönetti. 1963’ten itibaren şiirleri yayımlanmaya başlandı. 1974’te düşünsel ve ruhsal bir değişim yaşayarak yazı hayatına İslami düşünce çerçevesinde devam etti. Uzun yıllar çeşitli gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. 2005’te Türkiye Yazarlar Birliği deneme ve üstün hizmet ödülünü kazandı. 9 şiir, 22 deneme, söyleşi, mektup ve 5 çeviri kitabına imza attı.

1978 yılında kaleme aldığı Üç Mesele (Teknik, Medeniyet, Yabancılaşma) en önemli kitaplarından biridir. 2007 yılında kurulan İstiklal Marşı Derneği’nin kurucusu ve hâlen Genel Başkanı’dır.

sezai-karakoc

Paylaştığı son şiiri ise;

SESLİ GEMİ

Hayası hiç mi yok

Peki ya hafızası

Hali lisani melali

Elini yüzünü

Hiç mi hiçbir

Vakit bile mi

Yıkamadı

Sizceleyin lopu kıvır

Kıvır kıvrak beliyle

Sicimece ebeleme

Şıkırdatip gümlettiği

Ebegümecini

Hasta düşmeden

Yiyici canlı beden

Sahralara salınıp

Yekpare tutulamayıp

Paraylayarak

Havada pür par

Çala çalı çalımla

Serilip yere hak ile

Yeksan yekini

Kuyruksuzlaştırılıp

Bıraktı vatman kaptan

Cephane deppo tayın

Madı mı sayın mayın.

Bense İsmet Özel’in Sebeb-i Telif adlı şiirini paylaşarak yazımı sonlandırmak istiyorum.

http://www.youtube.com/watch?v=HcqCKBRiF4s

 

Leave a Reply