Sessiz Kalabalığın Sokağa Çıkma Vakti: Ankara Engelsiz Filmler Festivali

header_tur-e1375798671260

Başkent Ankara, 3-8 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek olan Ankara Engelsiz Filmler Festivali’ne hazırlanıyor. Her bireyin sosyal ve kültürel hayata katılma hakkı olduğu gerçeğinden yola çıkarak, bu hakkın kullanımını sağlayan şartları temin etme ve bu konuda duyarlılık yaratma amacı güden festivalde, engelli vatandaşların yakınları ile sosyal ve kültürel bir deneyimi paylaşmaları hedeflenmekte. Ankaralı sanatseverlerin gözde etkinlik merkezlerinden Cer Modern ve Cinemaximum Armada Sinemaları’nda gerçekleştirilecek olan tüm film gösterimleri, söyleşiler ve atölyeler; engelli bireylerin de erişimine uygun altyapıyla hazırlandı.

kim_nasil_izleyecek

Festival kapsamında, 9-12 yaş arası işitme engelli çocuklar için de bir canlandırma atölyesi gerçekleştirilecek. 7 Eylül Cumartesi günü saat 13.00-17.00 arasında gerçekleştirilecek olan atölyeye Cer Modern Çocuk Atölyesi Salonu ev sahipliği yapacak.

2011 yılında kurulan “Canlandıranlar Derneği”nin başkanı olan ve İstanbul Bilgi ve Eskişehir Anadolu Üniversiteleri’nde canlandırma dersleri veren Berat İlk, küçük katılımcıları öncelikle temel animasyon bilgisi ve animasyonun kısa tarihi hakkında aydınlatacak. Katılımcılar, farklı canlandırma teknikleri ile üretilmiş filmlerden eğlenceli örnekler izledikten sonra oyun hamuru, kalem, silgi gibi farklı malzemeleri birer karakter gibi hareket ettirerek kısa animasyon denemeleri yapma şansını yakalayacaklar. Atölye sonunda ise, kendi yarattıkları karakterler ve geliştirdikleri öykülerle evlerine dönecekler.

Sınırlı sayıda katılımcı ağırlayabilecek olan atölyeye başvuru ve ayrıntılı bilgi için event@puruli.co adresine maille ulaşılabilir. Festivaldeki diğer tüm etkinlikler gibi, canlandırma atölyesi de tamamen ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.

page_ankara-engelsiz-filmler-festivali-bir-arada-film-izlemek-mumkun_633874750

Festivalde gösterilecek filmler seçilirken de çocuk izleyiciler göz ardı edilmemiş ve 2011 yapımı Martin Scorsese filmi Hugo ve 85. Akademi Ödülleri’nin “En İyi Uzun Animasyon Film” adayı Korsanlar! da programa dahil edilmiş. Engelsiz Yarışma, Engel Tanımayan Filmler, Uzun Lafın Kısası gibi kategorilerle sunulan filmlerin gösterim takvimine ise http://www.engelsizfestival.com/tr/program/ adresinden ulaşılabilir.

Geçtiğimiz Mart ayında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in yaptığı açıklamaya göre Türkiye’de 1 milyon 559 bin engelli yaşıyor. Ancak bu rakamın gerçeğin çok altında olduğu ve gerçek sayının 8 milyonun üzerinde, yani toplam nüfusun %12‘si civarında olduğu yönünde yapılan araştırmalar da uzun zamandır bilinmekte. İsviçre ya da Avusturya gibi ülkelerin toplam nüfuslarının yaklaşık 8 milyon olduğunu ve ülkemizdeki elverişsiz yaşam şartları nedeniyle bunca insanın ne kadar küçük bir kısmını sokaklarda gördüğümüzü düşündüğümüzde, bu konuda atılan her bir adım önem kazanıyor. Engelsiz Filmler Festivali’ni neden önemsemek gerektiği sorusunun cevabı belki de bu.

Öncelikle beyinlerdeki engellerin aşılmasına yardımcı olması dileğiyle, hep birlikte Ankara Engelsiz Filmler Festivali’nde görüşmek üzere!

 

Kaynaklar:

http://www.engelsizfestival.com/tr/hakkinda-2/

http://www.canlandiranlar.com

http://www.beratilk.com/

Leave a Reply