Immortal

Kurulduğu günden bugüne dünyanın dört bir yanında milyonlarca izleyiciye ulaşan ve muhteşem şovlarıyla genç yaşlı herkesi büyüleyen ünlü sirk ve gösteri topluluğu Cirque du Soleil bir kez daha Türkiye’de! Dünya turnesine çıkan topluluk, “Michael Jackson THE IMMORTAL World Tour” adlı gösterileriyle 15-16-17 Mart 2013 tarihlerinde Ülker Sports Arena ve Ora Arena’da Türk hayranlarıyla buluşacak. 3 gün içinde toplam 5 kez sahnelenecek olan gösterinin biletleri Biletix üzerinden 84 ila 245 TL arasında satışa sunuldu.

Takip edenler hiç şüphesiz hatırlayacaktır ki bu, dünyaca ünlü Kanadalı ekibin Türkiye’ye ilk gelişi değil. İlk kez 2011 yılında, klasikler arasında sayılan ve geçtiğimiz aylarda emekli olan şovlarından Saltimbanco ile yine İstanbul’da Türk izleyicisinin karşısına çıkan ekip, geçen sonbaharda da bir diğer klasik Alegria ile izleyenleri büyülemişti. Unutmadan söylemekte fayda var, her bir şov ayrı sanatçılar ve teknik ekipler tarafından hayata geçiriliyor ve bu devasa topluluk hali hazırda tam 19 gösteri sahneliyor! Bu gösterilerden bazıları, kullandıkları yüksek teknolojiyi başka sahnelere taşıyamadıkları için yalnızca belirli sahnelerde (genellikle Las Vegas’ta) izleyiciyle buluşurken, Quidam, Kooza, Dralion gibi gezici şovlar dünyanın dört bir yanında sevenlerini ağırlıyor. Bir diğer küçük ama önemli ayrıntı ise, bu şovların hiçbirinde asla hayvan kullanılmaması!

2509_1396_PR

Grubun en yeni yapımlarından olan ve Michael Jackson anısına düzenlenen bu gösteri ise, ünlü sanatçının güçlü ve ilham dolu müziklerini, sirk dünyasının inanılmaz dinamizmi, hayal gücünün sınırlarını zorlayan yaratıcılığı ve güçlü kompozisyonuyla harmanlayarak “Pop’un Kralı”nın nesilden nesle taşınacak ruhunu ve ilhamını ölümsüz kılmayı amaçlıyor. Jackson’ın “Billie Jean”, “Dancing Machine”, “Thriller”, “Don’t Stop ‘Til You Get Enough” gibi birbirinden ünlü eserlerinin sirk sanatlarıyla birleştirileceği gösteride, anlaşılacağı gibi müzik ve dans baş rollerde. Her biri, sahnede en az akrobatlar ve dansçılar kadar önemli görevler üstlenen ve büyük alkış toplayan müzisyenleri ve müzikleriyle de birer ekol olan Cirque du Soleil şovlarının, müzik tarihinin önemli figürlerini konu edinmesi olağan dışı bir olay değil. “The Beatles Love”, “Viva Elvis” ve “Michael Jackson One”, bu amaca yönelik olarak sahnelenmeye devam eden diğer yapımlar.

Gösteriyi İstanbul’da canlı izlemek isteyenlere, bunu tecrübe etmiş biri olarak, küçük bir uyarım var; önceden başka bir sahnede veya ortamda herhangi bir Cirque şovu izlediyseniz, İstanbul’daki performans sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Ülker Sports Arena bir spor salonu olarak çok iyi işlev gören başarılı bir mimari eser olabilir, ancak bir sirk için spor salonunun yarısı kapatılarak oluşturulan sahne ve oturma düzeni, seyircilerle sanatçıların istenen seviyede iletişim içinde olmasını ne yazık ki engelliyor. Üstüne üstlük, Alegria’yı izlerken salonun yarısının boş olması,  -Saltimbanco’nun kapalı gişe sahnelendiğini duyduğum için- beklediğim coşkunun yarısıyla yetinmeme yol açmıştı, bu yüzden -varsa- seyirci beklentilerinizi makul bir seviyede tutmanızda fayda var. Yine de, içeriğin muazzamlığının yanı sıra, ekip tüm teknik alt yapıyı gittiği her ülkeye bizzat götürdüğü için, gerek sahne düzeni gerek ışıklandırma mümkün olan en iyi düzeyde. Trapez, jonglör, palyaço ya da hula hoop gibi tipik sirk performanslarının merkezde olduğu bir şov izlemek isteyenler için en iyi tercih topluluğun bu gösterisi olmasa da, müzik ve dansla, özellikle de Michael Jackson’la ilgileniyorsanız, bu görsel ve işitsel şöleni kaçırmamanızı öneririm.

 

www.youtube.com/watch?v=x5kPTl4jEFo&fs=1&hl=en_US

Kaynaklar: www.cirquedusoleil.com

http://www.biletix.com/etkinlik/PCD01/TURKIYE/tr

Leave a Reply