Birçok insan duygularını ve mutlu anlarını yakınlarıyla paylaşsa da herkesin kimseye göstermediği bir tarafı elbette vardır. Kimi insan zayıf yönlerini göstermek istemez, kimisi ise karanlık taraflarını saklama çabasındadır. Dexter Morgan’ın karanlık tarafı, sizin bildiklerinizden biraz, hatta çok farklı olabilir fakat gelin görün ki kimse onun kadar iyi bir gizleyici olamaz. O gündüzleri adli tıp polisiyken; geceleri ise bir seri katil.  Üstelik ikisinde de inanılmaz başarılı. Öldürme arzusu dışında insani duygularından yoksun doğan ve yaşayan Dexter, ahlaki değerleri de bir o kadar yüksek olan bir seri katil çünkü sadece yasaların elinden kaçmayı başaran canileri öldürüyor.

Üç yaşında öksüz ve yetim kalan Dexter, bir polis tarafından evlat edinilmiş ve yeni babası Dexter’ın karakterindeki karanlık tarafını çok geçmeden fark etmiş ve onun önü alınamayan şiddet arzusunu, insan öldürenleri öldürmeye kanalize etmesini sağlamış. Bunun sonucunda Dexter, hem seri cinayet işleyenleri hem de kanundan yakasını kurtaran diğer katilleri kendine hedef olarak seçmeye başlamış. Dexter Morgan içindeki müthiş öldürme arzusuna karşın, günlük hayatta insanlarda hayli sakin, iyi huylu ve kendi halinde bir adam izlenimi bırakıyor. Sempatik görünümü sayesinde kimse onun böyle bir karanlık tarafı olabileceğini aklına dahi getirmiyor; kız arkadaşı Rita ve kız kardeşi Debra da dâhil.

İşlediği kusursuz cinayetler ve işindeki üstün başarısı insanı etkilemiyor desem yalan olur. Bu diziyle belki de hayatınızda ilk defa bir seri katile karşı sempati duyacaksınız. Yaptığı işin yanlış olduğunu bilmenize rağmen onun yaptığı size o kadar doğru gelecek ki buna siz bile şaşırabilirsiniz. Tabii bu Dexter rolünün Michael C. Hall’e ne kadar yakıştığıyla da ilgili olabilir. 6 sezondur rolü üstüne mükemmel bir şekilde giydiren usta oyuncu adeta rolle bütünleşmiş.

Her bölümü ayrı bir heyecan yaratan ve her sezonu dillerden düşmeyen dizinin ilk bölümü 1 Ekim 2006’da seyircisiyle buluştu ve halen günümüzde de devam etmektedir. Ancak şu an 6. sezonun sona ermesi sebebiyle tatilde olan dizi, yeni sezonuna Ekim ayında başlayacak. Milyonlarca hayranı olan bu Amerikan dizisi IMDB’den tam tamına 9.1 puan almış ve yayınlanmaya başladığı andan itibaren de 28 ödüle kucak açmıştır. Sanırım bu puan ve ödüllerden de dizinin ne kadar harika olduğunu anlayabiliriz. Birçok yabancı dizi izlememe rağmen Dexter’ın yarattığı etkiyi hiç birinde yakalayamadığımı paylaşmak isterim ve henüz ilk bölümden kendisine hayran kalacağınız ve devamını getirmek isteyeceğiniz bu diziyi kaçırmamanızı tavsiye ederim. Şimdiden herkese iyi seyirler.

Leave a Reply