THE GAME / OYUN (1997)

Kariyerine reklam filmleriyle başlayıp klip yönetmenliğiyle devam eden David Fincher, son adım olarak Alien 3 filmiyle sinema yönetmenliğine soyundu. Alien 3’te ki hayal kırıklığından sonra Se7en filminde yakaladığı başarı, adeta özgüvenini yerine getirdi diyebiliriz ve sinema sektörüne Oyun filmiyle devam etmeye karar verdi. Amerikan sinemasının son döneminin en önemli yönetmenlerinden biri olarak kabul edilen David Fincher’ın bu filmi, Michael Douglas, Sean Penn ve Deborah Unger gibi zengin kadrosuyla da dikkatleri üstüne çekiyor. Kurgu ve efektleriyle de her zaman ki David Fincher çizgisini yakalayabileceğiniz hatasız filmlerden biri.

Konusundan kısaca bahsetmek gerekirse: Nicholas Von Orton, bütün yatırımlarının kontrolünü ve ilişkilerini elinde tutmaya alışık; zeki, kurnaz, başarılı ve çok zengin bir dolar milyoneri iş adamıdır. Ancak Orton’un bu düzenli yaşamı, sorumsuz fakat etkileyici küçük kardeşi Conrad’ın ona verdiği beklenmedik bir doğum günü hediyesiyle kökünden değişikliğe uğrar. Küçük kardeşi ona hayatını değiştirecek bir oyun armağan eder. Nicholas, oyuna başlarken ortada çok büyük bir ödül olduğunu farkeder ancak bu esrarengiz oyunun kuralları ve amacı hakkında hiçbir bilgisi yoktur. Nicholas, başına gelen olaylardan ve aksiliklerden hangisinin gerçek ve hangisinin oyunun bir parçası olduğunu da anlayamaz. Önüne çıkan insanlar, hatta taksi şoförü bile onu öldürmeye kalkar, canını zor kurtarır. Bundan sonra Nicholas bir paranoyak gibi yaşamakla beraber, karşısına çıkan ve ona yardımcı olmak isteyen genç, güzel ve alımlı Christine’nin bile kendisini öldürmek istemesinden şüphelenir ve pekte haksız sayılmaz.

Film, sadece Nicholas Von Ortan’ı değil; aynı zamanda izleyenleri de oyunun içine dâhil ediyor ve filmin son saniyesine kadar neler olup bittiğini anlamanız veya sonunu tahmin etmeniz neredeyse imkânsız. Zaten David Fincher denince akla gelen ilk şey, filmin sonunda izleyicilerinin üzerinde bıraktığı şok etkisi olsa gerek. Neredeyse bütün filmlerinin sonu tahmin edilemez derecede şaşırtıcı. Gişede orta halli bir film olarak yerini alsa da, IMDB puanı olan 7.7’yle ve eleştirmenlerden aldığı olumlu yorumlar sayesinde adından sıkça bahsettiren bir film haline geldi “The Game”. Eğer sizde aksiyon ve gizem meraklısıysanız bu film kesinlikle arşivinizde yer almalı.

İşte sizin için bir fragman:

http://www.youtube.com/watch?v=0kqQNBR09Rc

Leave a Reply