Bir ülkede hiç suç işlenmediğini düşünün. Suçluların suç işlemeden önce tespit edilip hücrelere konulduğu, yıllardır cinayet işlenmemiş ve kimsenin cinayet kurbanı olmadığı bir ülke… Evet biliyorum bu sizin düşünmeniz için de çok büyük bir hayal gücü istiyor. Fakat bilim kurgu yazarı Philip K. Dick bunu herkesin yerine düşünmüş; dünyaca ünlü yönetmen Steven Spielberg, muhteşem bir şekilde beyaz perdeye uyarlamış. ABD yapımı bu filmin başrolünde hepinizin yakından tanıdığı Tom Cruise var. Cruise, oyunculuğuyla yine akıllardan silinmeyecek bir performansta bulunmuş; izleyenleri kendine bir kez daha hayran bırakıyor.

Ünlü bilimkurgu yazarı Philip K. Dick’in kısa öyküsünden yönetmen Steven Spielberg tarafından sinemaya uyarlanan film, 2054’te Washington DC’inde geçiyor. Cinayet suçu artık tamamen durdurulmuş, gelecek artık görülebilmekte ve suç daha işlenmeden cezalandırılmaktadır. Adalet Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan , “Pre-Cogs”lar, tarafından tüm detayları ile görüntülerinin düzenlendiği ve önceden harekete geçildiği suç-öncesi bölümünün görevi, suçluları bulmak ve onları durdurarak ceza almalarını sağlamaktır. Bu, ulusal olarak kurulan en mükemmel suç önleyici organizasyon olmuştur ve bu sistem için en çok çalışan da organizasyonun başında bulunan Şef John Anderton’dan (Tom Cruise) başkası değildir. Bundan yıllar önce trajik bir şekilde oğlunu kaybeden Anderton, tüm gücünü ve arzusunu sisteme vermiş; böylece kendisinin yaşadığına benzer bir olayı başkalarının da yaşamasına engel olmaya çalışmaktadır. Bu olayın üzerinden altı yıl geçmiştir ve onun tek arzusu, yaratmış oldukları sistemin kusursuz işleyişini sağlamaktır. Anderton’ın bu konuda asla şüphesi yoktur. Ta ki sistem onu bir numaralı şüpheli ilan edene kadar…

İmdb’den 7.7 puan alan bu film gelecekte görmemiz muhtemel gerçekleri de içermiyor değil. Bilim kurgu ve aksiyonu iyi bir görsel efektle birleştiren film, unutulmaz bir Spielberg filmi olmaya büyük bir aday. Her ne kadar gerçek dışı unsurlar içerse de film ilk saniyesinden itibaren seyircileri kendine bağlamayı başarıyor. Sinemaseverlerin raflarında çoktan yerini almış bu film, gerçekten izlemeye değer.

İyi seyirler.

Leave a Reply