Müzik…Kıyıdan baktığınızda, uçsuz bucaksız bir deniz gibidir. Ya dalgalı bir denizde her seferinde farklı bir güçle kıyıya vurmayı tercih edersiniz, ya da hep durgun bir denizde sessiz kalmayı.

Anjelika Akbar da çaldığı ve kaydettiği her yeni eserle dalgalı bir denizde büyük bir dalga olmayı hedefliyor. Anjelika Akbar’ı her ne kadar piyano konçertoları ve senfonik besteleri ile tanıyor olsak da; klasik eserlere getirdiği sıradanlıktan uzak yorumlarıyla da bizi şaşırtmayı başarıyor. Son olarak; Mozart’ın “Türk Marşı” adlı eserini doğu perküsyonları ve Türk müziği ezgileriyle yorumladığı çalışması “Türk Marşı Varyasyonu” ile karşımızda. İki buçuk yaşından beri nota bilen ve piyano çalan, üstün yetenekli öğrenciler için 11 yıl eğitim veren Uspensky Devlet Müzik Okulu’nda okumuş olan ve ardından 5 yıl eğitim gördüğü Taşkent Devlet Konservatuarı’nı bitiren Anjelika Akbar, müziği ve 400’den fazla bestesiyle çizgisini hiç bozmayan bir piyanist ve besteci.

Anjelika Akbarın” Türk Marşı Varyasyonu’nu” yorumlamak gerekirse perküsyonla Türk Marşı bileşeni içinde doğu kültüründen sentezler taşıyan bu çeşitlemenin biraz zorlama olduğu düşüncesindeyim. Müziğin ve eserlerin özgürlüğü bence onların özünü bozmadan yorumladığında korunabiliyor. Bu varyasyonu dinlediğimde kendi kültürümüzden tınılar taşıması bir yandan beni cezp ederken; diğer yandan bu varyasyon olmasaydı olmaz mıydı acaba diye kendime sormaktan alamıyorum. Melodik olarak ruhumuzda canlanmaya sebep olduğu bir gerçek ama her çeşitleme ya da farklılık güzel olacak diye bir şey yok. Geçen günlerde yayımlanan Ceza’nın Türk Marşı yorumu da oldukça farklı ama bence farklı olduğu kadar da başarılı. Her ne kadar Anjelika Akbar’ın varyasyonunu çok beğenmesem de yaptığı diğer bestelerine baktığımda ne olursa olsun yeniliklere açık oluşu, kültürümüzle iç içe yaşayışı ve bunu yaptığı müziğe sihirli parmaklarıyla yansıtması beni etkiliyor ve eminim etkilemeye devam edecek.

Bir çok insanın kulak aşinalığı olan bu eseri çeşitlemeye cesaret etmesi bence başlı başına bir olay çünkü o denedikleriyle dalgalı bir denizde büyük bir dalga olmayı hedefliyor; kimi zaman kimilerimize göre başarıyor, kimilerimize göre biraz eksik kalıyor. Eğer hala bu çeşitlemeyi dinlemediyseniz şimdi Youtube  “Mozart – Anjelika Akbar “Turkish March Variation / Türk Marşı Varyasyonu” yazıp bu çeşitlemeyi dinleme vakti, bakalım siz neler düşüneceksiniz…

Müzikle kalın!

Leave a Reply