1

Her ne kadar ülkemizde hak ettiği değeri gördüğüne inanmasam da, gün geçtikçe izleyici ve dinleyici kitlesini artırıyor, teatral formda sahne eserleri sunan bir dal olan opera. Geleceğin operacıları olacak genç nesil için, belki de kendilerini deneyecekleri en güzel platform Leyla Gencer Şan Yarışması. İKSV ile Milano’daki ünlü La Scala işbirliğiyle düzenlenen yarışmanın final serisi, 6-11 Eylül 2015 tarihleri arasında İstanbul’da yapılacak. 78’inci kez gerçekleşecek olan ve 18-32 yaş arası her ses grubundan şancıya açık olan yarışmada, bir kez daha kelimenin tam anlamıyla opera dünyasının yeni yıldızlarını belirlenecek.

20. yüzyılın en önemli sopranolarından biri olarak görülen Leyla Gencer anısına iki yılda bir İstanbul’da düzenlenen uluslararası şan yarışmasının final jürisine 1980’lerde İtalya’nın belli başlı tüm opera evlerinde çeşitli eserleri başarıyla seslendirmiş olan ünlü İtalyan soprano Luciana Serra başkanlık edecek.

Yarışmaya son başvuru tarihi 1 Haziran 2015. Başvuracak adayların, bu tarihe kadar katılım belgelerini info@leylagencer.org e-posta adresine göndermeleri gerekiyor. Yarışmanın katılım koşullarına ve başvuru formlarına, www.leylagencer.org adresinden göz atabilirsiniz. Başvuruların ardından, opera alanında uzman üyelerden oluşan uluslararası jüri, Haziran ayı boyunca altı farklı Avrupa ülkesinde yapılacak ön elemelerde, Uzakdoğu’dan Amerika’ya birçok ülkeden yarışmacıları dinleyecek ve aralarından seçecek. Ön elemeler; 10 Haziran’da Paris’de, 11 Haziran’da Londra’da, 14 Haziran’da Berlin’de, 18 ve 19 Haziran’da Milano’da, 23 Haziran’da Varşova’da ve 29 ile 30 Haziran’da İstanbul olmak üzere altı farklı şehirde gerçekleşecek. Ön eleme sonuçları 13 Temmuz tarihinde duyurulacak. Bu aşamayı geçen yarışmacılar, 10 Eylül’de yarı finalde olacak. 11 Eylül Cuma akşamı ise bütün bu aşamaları başarıyla geçen 8 yarışmacı, ipi göğüsleyebilmek için Antonio Pirolli yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın eşliğinde jüri ve izleyiciler karşısına çıkacak.

Leyla Gencer Şan Yarışması’nın birincisi 12.500 Euro, ikincisi 7.500 Euro ve üçüncüsü 3.500 Euro’luk nakit ödül kazanacak. Ödüller, yalnızca ilk üç kişiyle sınırlı değil. La Scala Tiyatrosu Akademisi Özel Ödülü bir finaliste üç aylık eğitim bursu sağlayacak. Polonya Ulusal Operası Özel Ödülü sahibi ise Polonya Ulusal Operası’nın bir prodüksiyonunda rol alacak. Ayrıca dinleyicilerin oylarıyla belirlenen Halk Ödülü’nü kazanan bir finalist, 2016 yılında gerçekleştirilecek 44. İstanbul Müzik Festivali’nde sahneye çıkmaya hak kazanacak. Genç nesil operacılar için Leyla Gencer Şan Yarışması büyük deneyim kazandırabilir. Eğer bu alanda kendinizi yetenekli görüyorsanız, hiç durmadan başvurmanızı öneririm. Müzikle kalın!

Leave a Reply