bu1

4 yıllık uzun bir aradan sonra yayımladığı ‘Eski Bir Rüya Uğruna’ albümüyle, bir dargın bir barışık olduğu müziğe kaldığı yerden devam ediyor ünlü rock sanatçısı Teoman. Çalkantılı kariyerinde başarıları da o kadar çok ki; belki de bu yüzden vazgeçemiyor müziğinden… Derdi, şarkı sözlerine bakınca hep birilerine kendini anlatmak gibi sanki… Son albümü ‘Eski Bir Rüya Uğruna’nın çıkış parçası olan, söz ve müziği Teoman’a ait ‘Serseri’ şarkısı; Teoman’ın geçirdiği bu zor dönemlerden izler taşıyor desem yanlış olmaz sanırım. Şarkının sözleri şöyle: “Aynaya bakmam,  kendimi bilmem, hayat acıtınca, dünyayı sevmem, ne yazık ki tek tabanca, serseri doğdum, serseri ölücem.” Bu şarkıda, genç kuşağa ben eski Teoman değilim, günceli, trendleri ve popüler her şeyi takip ediyorum dercesine; “Serseri öleceğim” değil de “Serseri ölcem” diyerek seslenmiş bu defa Teoman, hayranlarına. Şarkıyı henüz dinlememiş olup merak edenler, klibi izlerken şarkıyı da dinleyebilirler.

Albüm on şarkıdan oluşuyor ve şarkılar sırasıyla; Sardunyalar Arasında, Hem Hayattan, Hem Ölümden, Serseri, N’apim Tabiatım Böyle, Limanında, Yıldızları Yakalamak, Çölde Çiçek, İrem Candar’la Teoman’ın düet yaptığı şarkı Seninim Son Kez; Kadının Gidişi ve Kum Saati. Albümdeki on şarkıdan altısının bestesi ve sözü Teoman’a ait ama; bir şarkı var ki diğer şarkılarından farklı, çünkü geçtiğimiz yıl hastalığı sebebiyle zor günler geçiren oyuncu ve seslendirme sanatçısı Nejat İşler’ in ‘Kronometre’ şiirinden düzenlenmiş sözlerden oluşuyor, ‘Kum Saati’ isimli şarkıdan bahsediyorum.

‘Eski Bir Rüya Uğruna’ albümünde, Teoman’ın ilk albümünden beri birlikte çalıştığı isimlerden biri olan Alper Erinç, aranjör ve prodüktör olarak karşımıza çıkıyor. Bu albümü diğer albümlerden ayıran en önemli fark; sanırım daha melodik olması, bu nedenle de daha akılda kalıcı olması. Albümde en beğendiğim şarkılar ‘Sardunyalar Arasında’ ve ‘Yıldızları Yakalamak’. Teoman müzikal anlamda kendini geliştirse de; onun bir tarzı var ve bu albümde de Teoman, aslında hala “Gemiler” şarkısını söyleyen Teoman. Albümün yolu açık olsun. Müzikle kalın!

t4

 

 

Leave a Reply