mum1

2015 yılının ilk günlerinde yeni fikirlere, tatlara, hatta müziklere açık olarak; bu yılı diğerlerinden çok daha farklı geçirmek mümkün. 12 Şubat’ta ülkemizde konser vermeye gelecek olan, geleneksel enstrümanlarla elektronik ses ve efektleri beraber kullanıp yumuşak vokallerle harmanlayan deneysel İzlandalı müzik grubu ‘múm’, tam da yenilikleri yapmak istediğimiz bu yıl için iyi bir başlangıç.

Grubun ismi oldukça ilginç. İlginç olmasının sebebi, 1997 yılında kurulan ve dört kişiden oluşan grubun bu isme karar verirken “hiçbir anlamı olmamasına” özellikle dikkat etmeleri.  Türk dinleyicilerde müzikal anlamda İzlanda ilk olarak, otuz yılı aşan kariyeri boyunca kendine özgü elektronik müzik tarzı ve yaptığı deneysel çalışmalarla tanınan Björk’ü akla getiriyor. Björk’ün yarattığı başarılı imajın da etkisiyle; Avrupa’nın kuzeybatı ucundaki, Atlas Okyanusu’nun kuzeyinde bulunan volkanik bir ada üzerinde kurulmuş ve çevresindeki birçok küçük adadan meydana gelen İzlanda’dan birçok iyi grup ve müzisyen çıkıyor. ‘múm’ da İzlanda’daki başarılı müzik gruplarından bir tanesi.

Birçok deneysel grupta olduğu gibi; coğrafyalarına ait enstrümanları ve perküsyonları yaptıkları müziğe entegre ediyorlar; böylelikle bu farklı kültüre ait etkileyici melodiler, onların müzikal bakış açılarını yansıtır hale geliyor. 2000 yılında çıkardıkları ilk albümleri olan ‘Yesterday was dramatic-today is ok’, onları dünyaya tanıtmayı çok da başaramamış. Bu albümün ardından, 2002 yılında yayımladıkları ‘Finally we are no one’ albümüyle, grup istedikleri başarıyı yakalamış ve tanınmaya başlanmış. Eski bir Baltık çiftlik evinde, akşam yemeği sofrasında kaydedilen grubun yedinci ve son albümü 2013 yılında ‘Smilewound’ ismiyle yayımlanmış.

Albümlerinin yanı sıra, alanında çok önemli bir Rus yönetmen olan Sergei Eisenstein’in ‘Potemkin Zırhlısı’ isimli filmi için kaydettikleri bir film müziği de mevcut. Ayrıca, son albümlerindeki bir şarkıda dünyaca ünlü pop yıldızı Kylie Minogue onlara eşlik ediyor. Hem Kylie Minogue sevenler hem de ‘múm’un müziği hakkında bir fikir edinmek isteyenler videoya bir göz atabilirler:

12 Şubat’ta CRR’de sahneye çıkacak ‘múm’ grubu, deneysel müzik tarzından hoşlananlara veya yeni müzik tarzlarına açık olanlara hitap edebilecek bir konser vereceğe benziyor. Müzikle kalın!

 

[box_light]

Kaynakça

http://www.radikal.com.tr/kultur/bjorun_izinden_giden_mm_istanbulda-1261829

[/box_light]

 

Leave a Reply