Mariza 6 Kasım’da Ankara’da

buf

Üst üste üç kez kazandığı “Avrupa’nın En İyi Sanatçısı” BBC Ödülleri’yle, meşhur Guardian’ın “Dünya Müziğinin Divası” olarak gösterdiği Mariza, kendi adını verdiği 2014 en iyiler albümünün dünya turnesi kapsamında 6 Kasım’da Ankara’da MEB Şura Salonu’nda olacak.

Müzik; insanın bazen kendini bulduğu, bazen unuttuğu; kimi zaman da kendinde yeni şeyleri keşfettiği derin söz ve melodilerden oluşan sonu bilinmeyen bir okyanus. Her birimiz duygu durumumuz veya yaşadıklarımızla doğru orantılı olarak o an içimizden gelen müziği dinlemeyi tercih ediyoruz. Radyolara kulak verdiğimizde veya televizyonlara baktığımızda çalınan şarkıların kimi birbirine çok benziyor, kimi de hit olması adına günde on kere çalınıyor. Sanki belli başlı şarkılar hepimizin müzik tanımını aynılaştırıyor. Bu yüzden bugün farklı müziği tanıtmak, belki de bir çoğunuzun hiç duymadığı bir müzik türüyle sizleri tanıştırmak istiyorum. “Fado” müzik türünü hiç duymuş muydunuz?
Fado, 19. yüzyıldan günümüze kadar uzanan bir Portekiz halk müziği türüdür. 19. yüzyılda eşlerini denize uğurlayan ve geri dönmelerini heyecanla bekleyen, Portekiz kadınlarının, eşlerinin geri dönmemesi üzerine yaktıkları ağıtlardan türemiştir.Bu nedenla Fado, özlemi, derin acıları ve hüznü içinde barındıran bir müzik türüdür. Fado kelimesinin dilimize tam bir çevirisi yok ama kelime anlamı alın yazısı veya kadere yakın denilebilir. Portekiz’de bulunduğu yere göre belirlenen iki tür fado vardır. Klasik fado bir Portekiz gitar ve bir klasik gitar eşliğinde tek bir şarkıcının performansıyla çalınır. Modern fadonun ise yaylı çalgılar dörtlüsünden tüm bir orkestraya kadar çeşitli uygulamaları vardır. Peki bu değişik müziği canlı canlı Ankara’da dinlemeye ne dersiniz? Eğer değişik müzik türlerine açığım diyorsanız, 6 Kasım’da Unesco’nun kültürel miras listesine aldığı, Portekiz geleneği Fado şarkılarını tüm dünyaya duyuran ve tanıtan şarkıcı Mariza’yı Ankara MEB Şura Salonu’nda izleyebilirsiniz. Grammy ödüllerine aday gösterilen ilk Portekizli sanatçı olan Mariza, yaptığı müziği şu sözlerle anlatıyor: “Fado yalnızca bir müzik değil, bir histir.Ben bu müziği seçmedim, bu benim kaderimdi.” Mariza’nın müziği hakkında bir fikir edinmek isteyenler videoya göz atabilirler:

Mariza ilk albümünü 2001 yılında “Fado Em Mim” (İçimdeki Fado) ismiyle yayınlar. Portekiz’de dört kez platin plak satışına ulaşınca, uluslararası platformda dikkatleri üzerine çeken sanatçı, hemen ardından 2002 yılında Quebec Yaz Festivali’nde “En İyi Performans” dalında birincilik ödülü alır. Mariza bugüne kadar dünyanın saygın birçok konser salonlarında hayranları ile buluştu. Los Angeles Filarmoni Orkestrası’yla Walt Disney Konser Salonu’nda, New York’ta Carnegie Hall’de, Sydney ünlü Opera Evinde “Fado”’yu binlerce izleyiciye ulaştırdı. Mariza son albümü “Fado Tradicional” ile adından da belli olduğu gibi kendi köklerine ve geleneksel fadolara dönerek müziğinde nostaljik melodilere yer verdi. Bunun yanı sıra, 2013 için yepyeni albümünü çıkarmaya hazırlanırken Charlie Chaplin’in unutulmaz şarkısı “Smile”ı ve Jose Merce, Buika ve Miguel Poveda ile yaptığı düetleri de içeren, en iyi şarkılarını topladığı bir albüm yayınladı.
Mariza, 6 Kasım’da Meb Şura Salonu’nda vereceği konserde unutulmaz şarkılarını sahneye taşımanın yanı sıra müzikal yolculuğu sırasında başka şarkıcılardan sevdiği şarkıları da sahnede seslendirecek.Güzel bir konser olacağını şimdiden hissediyorum ve bu konser kaçmaz diyorum. Müzikle kalın!

mariza-courtesy-of-cami

Leave a Reply