kayahan3 “Yolu sevgiden geçen herkesle, bir gün bir yerde buluşuruz.” sloganıyla tanınan ve 1991 yılında ‘Yemin Ettim’ adlı albümüyle satış rekoru kıran Kayahan’a saygı albümü ‘Kayahan’ın En İyileri 1’ piyasaya çıktı. Albümde, Kayahan’ın eski şarkılarını yeni nesille buluşturmak için; aralarında Tarkan, Sezen Aksu ve Ajda Pekkan’ın da bulunduğu 20 ünlü şarkıcı bir araya geldi.

DMC’den çıkan ve iki CD’den oluşan albümde, en iyi Kayahan şarkıları ve yorumlayan şarkıcılar ise şöyle: Tarkan- ‘Yemin Ettim’, Ajda Pekkan- ‘Gönül Sayfam’, Gülşen- ‘Emrin Olur’, Mustafa Ceceli- ‘Sarı Saçlarından Sen Suçlusun’, Mehmet Erdem- ‘İlk Değil’, Emre Aydın- ‘Her Şeyden Çok’, Funda Arar- ‘Ve Melankoli’, Sıla- ‘Canım Sıkılıyor Canım’, Candan Erçetin- ‘Büyük Aşkım’, Sezen Aksu- ‘Odalarda Işıksızım’, İpek Acar- ‘Mor Menekşe’, Öykü Ft. Berk- ‘Beni Anlamadın Ya’, Gülben Ergen- ‘Devamı Var’, Mine Koşan- ‘Allahım Neydi Günahım’, Aşkın Nur Yengi- ‘Atın Beni Denizlere’, Suat Suna- ‘Yoksun Sen’, Yonca Lodi- ‘Gözlerinin Hapsindeyim’, Demet Sağıroğlu- ‘Nar Tanem’, Nilüfer- ‘Bir Garip Serçe’ ve Lale Memmedova- ‘Kar Taneleri’. Albümde öne çıkacağını düşündüğüm şarkılar; her şarkısıyla ön planda olan Tarkan’ın seslendirdiği ‘Yemin Ettim’ ve yumuşacık yorumuyla yeni neslin başarılı şarkıcılarından Sıla’nın seslendirdiği ‘Canım Sıkılıyor Canım’ ve dinlediğinizde içinizi kıpır kıpır eden; Taşkın Sabah’ın altyapısını hazırladığı, Gülben Ergen’in seslendirdiği ‘Devamı Var’. Bir gazete haberinde, Gülben Ergen albümle ilgili: “İlk başta ‘Beni Anlamadın Ya’ şarkısını söylemek istedim. Ancak; Kayahan, ses rengime ‘Devamı Var’ şarkısının daha çok uyacağını söyledi. Gerçekten de, bu şarkı ses rengime daha çok uydu. Yaşayan efsane Kayahan’ın bu projesinde yer almak benim için onur verici.” diyerek şarkının ne kadar içine sindiğini vurgulamış.

Albümün en iyisi hangisi diye sorarsanız; bence hem düzenlemesiyle, hem de yıllara meydan okuyan yorumuyla; Sezen Aksu’nun seslendirdiği ‘Odalarda Işıksızım’ derim hiç şüphe etmeden. Şarkıyı eğer hala Sezen Aksu’dan dinlemediyseniz, dinlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

Vefasızlıktan sıklıkla sitem edilen şu zamanlarda örnek olması gereken bir albüm bence ‘Kayahan’ın En iyileri 1’. Geçmişten günümüze adeta dillerde marşlaşan şarkıları yeni nesille buluşturmak ve 1990’larda hit olmuş şarkıları günümüz müzikal formlarına uydurup, yeniden düzenlemek çok güzel olmuş. Her şey bir yana; bu albümü amacı nedeniyle çok takdir ettim ve beğendim. Albümün ismi ‘Kayahan’ın en iyileri 1’ olduğuna göre ‘Kayahan’ın en iyileri 2’ de gelecek gibi geliyor bana. Umarım gelir; albümün yolu açık olsun. Müzikle kalın!

kayahan4

Leave a Reply