yuzkumbarasi2

Yüz… İfadelerimizi, duygularımızı ve belki de bizi biz yapan yegane şeylerden biri. Hiçbirimizin ne gülüşü, ne de ağlayışı birbirimize benzemez. Bazı yüzler zihne kazınır. Bazıları, hatırlanmak istemez. İşte o zihne kazınan tanınmış yüzler, hayranı olduğumuz ve kimi zaman ürettikleriyle hepimizin hayatlarına dokunan alanında tanınmış birçok kişi; fotoğraf sanatına dayalı bir proje için bir araya geldi.

Adı ‘Yüz Kumbarası’ olarak geçen proje için,  fotoğraf sanatçısı Muammer Yanmaz’ın liderliğinde yapılan çalışmayla Türkiye’nin en büyük fotoğraf kumbarası oluşturuldu. ’40 Haramiler’ fotoğraf grubunun bünyesindeki 40 gönüllü fotoğrafçı, kendi objektiflerinden kendilerine has bakış açılarıyla, her biri farklı farklı hayalleriyle ve yürekleriyle; bu değerli ve yaşamımızda yer etmiş insanların fotoğraflarını çekti. Peugeot’un desteklediği ve ülkemizin en geniş görsel hafızasını oluşturan bu projeyle, 1.600 yüz kumbarayı doldurdu. Şarkıcılar, yazarlar, oyuncular, müzisyenler, iş dünyasının başarılı insanları, tiyatrocular, sinemacılar, gazeteciler, bilim insanları, yönetmenler, sporcular gibi alanlarında başarılı ve tanınan yüzler sergi için objektif karşısına geçti.

Projenin içinde yer alan bazı isimler; Didem Soydan, Işın Karaca, Nevşin Mengü, Haluk Bilginer, Tuncel Kurtiz ve Mehmet Ali Birand. Proje başlı başına etkileyici ve ilginç aslında; ama projenin bir ilginç yanı da, sergilenenler arasında bugün hayatta olmayan ama hayatlarımıza, duygularımıza dokunmuş Tuncel Kurtiz ve Mehmet Ali Birand gibi isimlerin fotoğraflarının da var olması. 2011 yılından bugüne dek doldurulan kumbarayı artık herkesin görme zamanı geldi. Projeden elde edilecek tüm gelir, Down sendromlu çocukların geleceğine dair yardımlarda bulunan Dost Yaşam Vakfı’na bağışlanacak. Yüz Kumbarası’na katkıda bulunmuş fotoğrafçılardan biri de Down sendromlu Deniz Özkan, sergide onun da fotoğraflarını görmeniz mümkün. Fransız Kültür Merkezi’nde, 13 Şubat- 19 Mart tarihleri arasında sergiyi ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz. Sanatla kalın!

yzkmbrs3

 

Leave a Reply