Hem Zaz Hem Caz Ankara’ya Geliyor

zazbu

Hayaliniz büyük kitlelere sesinizi duyurup kendinizi yaptığınız müzik ile ifade etmekse gidilecek yol belki diğer bütün yollardan farklı olacak demektir, çünkü bu işte şans, yetenek ve emekle eş değer öneme sahip. Şans kimi şarkıcıya bir şarkı ile çıkış yapmasına yardımcı olur. Zannediyorum ki o şanslı insanlardan biri de 10 Mayıs 2010’da yayınlanan “Zazalbümündeki “Je Veux” şarkısıyla çıkış yakalayan Zaz. Bu şarkıyı canlı olarak Zaz’dan dinlemeye ne dersiniz peki? ‘Evet‘ dediğinizi duyar gibiyim. Üç yıl aradan sonra Fransız şarkıcı 30 Temmuz 2015’te ODTÜ Vişnelik’te muhteşem bir konser vermeye hazırlanıyor.

Gerçek ismi Isabelle Geffroy olan Zaz, 1980 yılında Fransa’da doğmuş, ilk kez 2001 yılında blues grubu “Fifty Fingers” ile şarkı söylemeye başlar, 2009’da Paris’te gerçekleştirilen, ‘Gnration Rservoir‘ isimli yarışmada birincilik kazanır ve sonrasında 2010 yılında yayımladığı ilk albümüyle en popüler Fransız şarkıcı seçilir. Keşfedilmesi Paris sokaklarında verdiği canlı konserler sayesinde olur. “Je Veux” şarkısından sonra şarkıları kadar klipleri ile de büyük beğeni toplar. Benim en beğendiğim klibi 2013 yılında yayımladığı ikinci stüdyo albümü “Recto Verso”nun ilk single parçası On Ira’ya çektiği klip. İzlememiş olanlar linkten göz atabilirler. Zaz geçtiğimiz yıl yayımladığı son albümü “Paris”ten çıkan ilk single parçası “Paris Sera Toujours Paris” ile de kendi tarzında ilerlemeye devam etti. Şarkıyı dinlemek isteyenler bu linkten şarkıyı dinleyebilirler.

Her şarkıcı, kendi tarzını bulurken elbet birilerinden etkilenir. Edith Piaf’tan sonra dünyada en çok tanınan Fransız müzisyen olması nedeniyle, müzik eleştirmenleri tarafından Piaf’ın tahtına aday gösterilen Zaz da, müzik hayatı boyunca Ella Fitzgerald, Enrico Macias, Bobby McFerrin ve Richard Bona’dan etkilendiğini ve kendi tarzını bulmasında tüm bu isimlerin büyük katkısının olduğu söylemiştir. Dinlediklerini ve yaşadıklarını biriktirip kendi süzgecinden geçirerek dinleyicilerle buluşturan Zaz, buğulu ve karakteristik sesiyle belki de bu noktada diğer şarkıcılardan farklılığını yansıtmaktadır. Yazımdan da anlaşılacağı gibi bir Zaz hayranı olarak 30 Temmuz’da gerçekleştirilecek konsere gitmenizi şiddetle öneriyorum. Konser biletlerine buradan ulaşabilirsiniz. Müzikle kalın!

zazbu3

Leave a Reply