bu
Geçmişten günümüze Türkiye’nin müzikal platformdaki varlığının fark edilişini sorgularsak galiba geçmişe çoktan bir perde çektik. Günümüzde artık Avrupa’daki sanatçıların özellikle İstanbul’da konser vermek için can attığını söylesem yanlış olmaz sanırım. İstanbul’a bu defa konser vermek için kim geliyor dersiniz? Alternatif rock müziğin en önemli gruplarından The Smiths’in vokalisti, duyarlı ve protest şarkılarıyla dünyanın en önemli çağdaş ozan ve şarkıcılarından sayılan Jim Morrissey. Avrupa turnesi kapsamında 7 Aralık 2014 Pazar akşamı Volkswagen Arena’da Jim Morrissey’in, asıl adıyla Steven Patrick’in, sesi yankılanacak. Etkileyici sahne performansı, aşk, ayrılık ve sosyal konuların etkisinde yaptığı bestelerle dünya çapında hayran kitlesine sahip olan İngiliz şarkıcı Morrissey Türk hayranları için sahnede olacak.

Televizyon sunucusu ve yazar Yekta Kopan Morrissey’i şu sözlerle tanımlıyor: “İnsan bazı seslerle büyür; büyümek aslında uzaklaşmaktır bana göre. Kendine yakınlaşmak için her şeyden ayrılman, her şeyi terk etmen gerekebilir. Morrissey, bu zorunlu yolculuğumda bana rehberlik edenlerden… Kötü bir teypte her an sarabilecek kasetler sayesinde tanışmıştık. İyi bir yol arkadaşıydı; kim bilir belki de yazdığım gençlik şiirlerinde onun da bir nebze katkısı vardır. ‘İt Cazı’ diyebildiysem eğer, caza hüzün ve keyif sirayet ettiği içindir. Morrissey, ders aldığı kadar ders verebilen enderlerden. Ne zaman tekrar dinlesem yıllar sonra memleketime geri dönmüşüm gibi hissediyorum. 

Yeni ve eski şarkılarını seslendirmenin yanı sıra, son albümü “World Peace Is None of Your Business”’ın ikinci single’ı olarak yayınlanan, İstanbulun dar, iç içe geçmiş, karmaşık sokaklarının duygusunu yansıtan ve şehrin sokaklarından ses kayıtları içeren “Istanbul” şarkısını da bu konserde seslendirecek. Şarkıyı dinlememiş olup merak edenler https://www.youtube.com/watch?v=rcGGojgYZQw ‘den dinleyebilir. Morrissey, The Smiths sounduna yakın olan 1988’deki ilk albümü Viva Hate’i yayınladıktan bu yana kendini, fikirlerini yazdığı ve söylediği şarkılarda ifade etti. Hayvanseverliği ile de bilinen, ‘The More You Ignore Me, The Closer I Get’, ‘Suedehead’,  ‘The Teachers Are Afraid Of The Pupils’, ‘First of the Gang To Die’ ve “You Have Killed Me’ gibi sayısız hit parçaya imzasını atan Morrissey 7 Aralık Pazar akşamı, Volkswagen ana sponsorluğunda, Pozitif Live tarafından düzenlenen konserde en güzel şarkılarını etkileyici sahne performansıyla Volskwagen Arena’da sergileyecek. Bence bu konser kaçmaz, Avrupa’dan gelen diğer sanatçıların konserleri gibi. Müzikle kalın!

bu3

Leave a Reply