Türk Pop Müziği’nin güçlü kadın vokallerinden Sıla’nın merakla beklenen albümü “Vaveyla” müzik marketlerde yerini aldı. Albümün içinde ikisi farklı versiyonlarda olmak üzere 13 şarkı var. Sıla’nın bu albümünde diğer albümlerinden farklı olarak batı yaylılarına ve canlı enstrumanlara yer verildiğini görüyoruz. Ayrıca bu albümün içindeki tüm yaylı kayıtlar Bratislava Senfoni Orkestrası tarafından oluşturulmuş.

Albümün içindeki şarkılar; Çocuk, Her şey yolunda, Açık Deniz, İmkansız, Panik Atak, Halâ, Esaret, Zor Sevdiğimden, Leyla, Issız Ada, Aslan Gibi, (K)açık Deniz ve (C)esaret. “Açık Deniz” ve “Esaret” isimli şarkıların ikinci versiyonları albümde (K)açık Deniz ve (C)esaret adıyla yerini almış. Aynı “Konuşmadığımız Şeyler Var” albümünde Kafa şarkısının ikinci versiyonuna “Kafoz” adı verildiği gibi.

Sıla’yı dinleyenlerin tahmin edeceği gibi albümdeki çoğu şarkı, hatta neredeyse hepsi, Sıla ve Efe Bahadır imzalı. Kerem Türkaydın’ın ve Sezen Aksu’nun da birkaç şarkının müziğinde katkıları var. Albümün kapağında küçük bir metin var “bu bir ihbardır” diye başlayan. Basmakalıp albüm tarzlarını ve yazılarını sevmediğimden, bu hoşuma gitti açıkcası. Bir röportajında okuduğuma göre yaşadıklarına teşekkür ederken; bir anlamda kendini ihbar ettiği için böyle yazdığını söylüyor Sıla. Albümün ismi olan Vaveyla’nın anlamı, acı çığlık. Albümün içindeki şarkıları dinlediğimde, albüm isminin doğru seçilmiş olduğu kanaatine vardım. Çığlık, nasıl insanların içindeki duyguların dışarı vuruş yöntemlerinden biriyse, bazı şarkı sözlerinde yakarışı ya da bu çığlıkları duyuyoruz. Örneğin “İmkansız” şarkısı. Sıla’nın bu albümündeki şarkıların çoğunun kulağa melodik olarak yerleşmesi çok kolay değil. Bu nedenle bu albümdeki şarkıları “herkes kesin sever” diyemiyorum. Hatta sosyal medyadaki yorumlara baktığımda çoğu insanın Sıla‘nın 2010 da yayımladığı “Konuşmadığımız Şeyler Var” albümünden sonra bu albümün çok başarılı olmadığını yazdıklarını görüyorum. Fakat albümün çıkış şarkısı olarak belirlenen” İmkansız” şarkısını herkesin dinlemesini ve klibini izlemesini öneriyorum çünkü klibin siyah beyaz oluşu, şarkının ruhuna inanılmaz derecede yakışmış. Sonuç olarak ben albümü aldım şarkıları sindirme dönemindeyim; “İmkansız” adlı şarkı şimdiden içimde anlamlar bulmaya başladı.

Sizin de albümü almanız ve dinlerken kendi anlamlarınızı bulmanız dileğiyle.

Leave a Reply