Athena’dan ‘ALTÜST’ Edecek Bir Albüm

22O Ses Türkiye programıyla; sempatikliği, doğallığı ve sıcaklığını daha çok insana gösterme fırsatını yakalayıp, sahip olduğu hayran kitlesini  arttıran Gökhan Özoğuz’un vokalistliğini yaptığı grubu Athena’nın yeni albümü yayımlandı. 2010 yılında çıkardıkları ‘Pis’ albümünden sonra, 11 Kasım’da Pasaj Müzik etiketiyle “Altüst” raflarda yerini aldı. Grup başta Gökhan Özoğuz olmak üzere; Hakan Özoğuz (gitar), Mehmet Emre Ataker (klavye), Umut Arabacı (bas gitar) ve Sinan Tınar (davul)’dan oluşuyor. Geçen albümde sadece iki kişilerken, bu albümde aynı mahallenin çocukları birlikte güzel bir uyum yakalamış ve ortaya Altüst çıkmış.

Mike Nielsen’in prodüktörlüğünde hazırlanan albümde on üç şarkı var. Albümdeki şarkılar sırasıyla şöyle; Davet, Kafama Göre, Üç Lira Bir Anahtar, Kaçak, Yamyam Zurna, Ses Etme,Yapma Be Kanka, Kalem, Parçalanıyoruz, Bu Adam Fezadan, Adımız Miskindir Bizim ve Bela. Albümdeki çoğu şarkının sözü ve bestesi Gökhan ile Hakan Özoğuz’a ait ama bir de sürpriz var. Mazhar Alanson ve Fuat Güner’in 1973 yılında yayımladığı ‘Türküz Türkü Çağırırız’ plağında yer alan ‘Adımız Miskindir Bizim’ şarkısı Athena tarafından yeniden yorumlandı. Şarkıda Athena’ya Mazhar Alanson da eşlik ediyor, dinlemek isteyenler videoya göz atabilirler.

Altüst’ün bir diğer şaşırtıcı yanı ise; ‘Bela’ şarkısının açılışını Gökhan Özoğuz’un kızı Ayşe Derya’nın yapması. Albümdeki fotoğraflar Emir Sarısaç imzası taşıyor ve kapak fotoğrafı olarak bir dönme dolap kullanılmış;bu fotoğraf da Emir Sarısaç tarafından Gürcistan’da çekilmiş. Bu kapağın albüm için neyi yansıttığını bir röportajda Gökhan Özoğuz böyle anlatıyor: “Dönme dolap dövmesi yaptırmak istiyordum. Bir gün kayıt stüdyosuna giderken kayboldum. Bir yerlere girdim ve karşıma bir dönme dolap çıktı ve gerçeğini bir anda karşımda bulunca etkilendim. Hayatta en üstte de olabilirsin en altta da; bunu ifade ediyor. Bir hayat döngüsü.”  Albümün içinde bir başka fotoğraf daha var; grup İstanbul’daki üçüncü köprü inşaatının önünde poz veriyor ve bu fotoğrafın albümde yer alma nedenini de şöyle açıklıyor: “Orayı bir daha hiçbir zaman o şekilde görmeyeceğiz. Fotoğrafın zamanda çok belli bir anı yansıtması bakımından da bu fikri ilginç bulduk. Değişimin ortası, tarihi bir an.”

Albümdeki şarkılar punk, rock tarzı müziklerden hoşlanan herkes için zamansız şarkılar olarak sınıflandırılabilir. Altüst‘ün yolu açık olsun. Müzikle kalın!

bu3

Leave a Reply