2

Şehrin yaz halini biliyoruz, peki ya caz halini? Türkiye’nin uzun soluklu ve en önemli müzik festivallerinden biri olan 24. Akbank Caz Festivali, 23 Ekim ile 2 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek. Ancak, Kampüste Caz isimli yan projesiyle de ülkeyi gezecek. Cazın duayen isimlerinin yanı sıra Avrupa caz sahnesinin başarılı yıldızlarının da yer alacağı muhteşem bir program ile festival, bu sene de izleyicileri büyüleyeceğe benziyor. 44 konserde yaklaşık 300 müzisyeni ağırlayacak olan festival, cazın en önemli isimlerinden Jamie Cullum, Christian McBride ve Chet Faker gibi pek çok caz yıldızını izleyiciyle buluşturacak.

24. Akbank Caz Festivali kapsamında konserlerin yanı sıra paneller, caz müzikli yemekler, atölye çalışmaları ve “Kampüste Caz” konserleri düzenlenecek. Festivalin açılış günü olan 23 Ekim Perşembe gününde, üç farklı mekanda üç farklı sanatçı performans sergileyecek. O gün sahneye çıkacak isimlerden bahsedelim. Dünyanın yaşayan en önemli caz vokalistlerinden Dee Dee Bridgewater’in kızı olan ve etkileyiciyle ses rengiyle farklı kültürlerin farklı tınılarını dinleyicilere tattıran China Moses, The Seed’de saatler 20:00’i gösterdiğinde sahnede olacak. İstanbul Babylon’ da saat 21:30 ‘da ise, henüz otuz iki yaşında olmasına rağmen caz dünyasında şimdiden ustalar kategorisinde sayılan, günümüzün en önemli trompetçilerinden biri Ambrose Akinmusire performansını sergileyecek. Saat 19:00’da Akbank Sanat’ta konser verecek kişi ise Polonya cazının yetiştirdiği en önemli müzisyenler arasında sayılan piyanist ve film müziği bestecisi Leszek Możdżer. Festival kapsamında konser verecek daha birçok caz yıldızı var, hepsini anlatmaya sayfalar yetmez ama festivalin açılış günü konserlerinden de anlaşılacağı gibi, bu sene de caz müziğin özgür melodileriyle hayatın sıkıntılarından bir sürede de olsa uzaklaşıp müziğin tadını çıkaracağız.

Ayrıntılı olarak konser programına http://www.akbanksanat.com/caz-festivali/caz-program adresinden ulaşabilirsiniz. Biletlerinizi ise http://www.biletix.com/etkinlik-grup/84989572/TURKIYE/tr adresinden alabilirsiniz.

Festival konserlerinin yanı sıra “Kampüste Caz” projesiyle de caz müziğin tınıları üniversite kampüslerinde duyulacak. Bu proje Polonya-Türkiye diplomatik ilişkisinin 600.yılını kutlayan 2014 kültür programı kapsamında, Varşova müzik sahnesinde “karizmatik ve olağanüstü yaratıcı müzisyen” olarak anılan Raphael Roginski öncülüğünde kurulan “Cukunft”’ın, üniversitelerde verecekleri konserlerle gerçekleşecek.

“Kampüste Caz” turnesi kapsamında “Cukunft” ‘nin konser vereceği üniversiteler ve tarihleri şöyle: 4 Kasım Adana Çukuova Üniversitesi, 5 Kasım Kayseri Erciyes Üniversitesi, 6 Kasım Ankara Bilkent Üniversitesi, 7 Kasım Eskişehir Anadolu Üniversitesi, 11 Kasım Edirne Trakya Üniversitesi, 12 Kasım Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi, 13 Kasım İzmir Ege Üniversitesi ve 14 Kasım Denizli Pamukkale Üniversitesi. Yani caz festivalinde bize de Bilkentliler olarak bir pay düşecek! 24. Akbank Caz Festivali yine dopdolu programıyla caz severlere güzel bir müzik ziyafeti yaşatacağa benziyor. Caz müziği sevmem diye düşünüyor olsanız bile festival kapsamında gelen caz standartlarını, melodik pop ve rock’la buluşturan şarkıcı ve piyanist Jamie Cullum’u sahnede bir kez olsun izlemenizi öneririm. Bir bakmışsınız, siz de caz sever olmuşsunuz. Müzikle kalın!

 4

Leave a Reply