Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat Vakfı’nın (TAKSAV)Ankara merkezi tarafından düzenlenen ve bu yıl, ne mutlu ki,  19. yaşını kutlayacak Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali 21 Kasım ile 30 Kasım arasında gerçekleşecek. Programın duyrulduğu ve biletlerin satışa çıktığı festivali, Ankara’nın sadık tiyatro izleyicileri merakla bekliyor. Şinasi, Akün, Cüneyt Gökçer gibi  devlet tiyatrosu (DT) sahneleri festival programında başı çekerken, bu sahnelerin dışında; Yenimahalle Belediyesi Dört Mevsim Sahnesi, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi, Yutt Sanat Oda Tiyatrosu, Batıkent Meydan Sahnesi, Farabi Sahnesi, Ruhi Bey Sahnesi ve Ankara Sanat Tiyatrosu Sahnesi’nde de oyunlar sergilenecek.

Yaşanılır Bir Dünya İçin Sanat” sloganıyla yola çıkan festival; hem tiyatro ruhunu aktarmak, hem de profesyonel tiyatronun yanında amatör tiyatroyu da desteklemek görevini üstleniyor.

19-site-festivalYurt dışından katılacak olan çeşitli tiyatro toplulukları, ülkemizdeki  üniversitelerden topluluklar, Şehir Tiyatroları, özel ve amatör tiyatro toplulukları, çocuk tiyatrosu ve sokak tiyatrosu gibi gruplardan oluşan festivalde toplam 61 grup yer alıyor.

Örnekse; Dostlar Tiyatrosu, Tiyatro Kafe, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Hacettepe Üniversitesi Drama Topluluğu gibi Türkiye’nin farklı şehirlerinden ekipler ağırlayacak olan festival; Amerika, İran, İspanya, Yunanistan, Rusya, Hollanda, Gürcistan ve Kanada’dan da oyun konuk ediyor. Ankara’nın kemikleşmiş tiyatro seyircisinin oyun biletlerini almaya başladığı festivalin başlamasına oldukça az bir zaman kaldı.

Festivalde, daha önce Ankara’ya konuk olmuş oyunlar da yer alıyor. İkincikat Tiyatro’dan “Üst Kattaki Terörist”, Dostlar tiyatrosu’ndan Yaşamaya Dair, Duru Tiyatro’dan “Sondan Sonra”, Sadri Alışık Tiyatrosu’ndan “Ayrılık” ve Tiyatro Kare’den “Müziksiz Evin Konukları” oyunlarını kaçırmış olanlar; bu festivalde yakalama şansına sahipler.

Biletlerin mybilet üzerinden satıldığı festivale katılacak grupları tek tek incelemek, programa erişmek  ve festival hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için festivalin internet sitesine bakabilirsiniz.

http://www.ankaratiyatrofestivali.org/

İyi seyirler dilerim.

 

 

Leave a Reply