Ankara seyircisinin tiyatro açısından şanslı olduğunu söyleyebiliriz. Her ne kadar özel tiyatro sayısı az olsa da; devlet tiyatrosu oyunları çok çeşitli ve neredeyse hepsi kapalı gişe oynuyor. Oyunlar çok iyi, seyirci mutlu; fakat bu yetmiyor. Tiyatroyu seven her seyirci daha fazla oyun, daha başka oyunlar izlemenin peşinde. İşte tam burada, diğer şehirlerden gelen özel tiyatrolar derdimize derman oluyor. Televizyondan takip edilen oyuncuyu tiyatro sahnesinde izlemek de bir başka keyif.

İşte biz Ankaralılar, bu ay da oldukça şanslıyız. Bir sürü konuğumuz var İstanbul’dan. Bir göz atalım ve biletler tükenmeden hangi oyunları seçeceğimize karar verelim.

qDGqcyg3ks

Ferhangi Şeyler

Ankara Sanat Tiyatrosu’na Üç Oyun Konuk

Kafamda Böcekler Var oyunuyla Yunus Günçe 11 Aralık’ta, Ferhan Şensoy Ferhangi Şeyler ile 16 Aralık’ta konuk oluyor. 50. sanat yılını kutlayan Sümer Tilmaç ise; Sümerce oyunuyla 18 Aralık’ta seyirciyle buluşacak.

Şinasi Sahnesi Dopdolu

TiyatroKare’nin Aziz Nesin’i anmak için sahneye koyduğu, Nedim Saban uyarlaması Zübük, 12-14 Aralık tarihlerinde Şinasi Sahnesi’nde Ankara seyircisiyle buluşacak. Başrolünü Yalan Dünya’nın cimri yönetmeni Tufan rolüyle izlediğimiz Tuna Orhon’un üstlendiği Zübük; prömiyerini geçtiğimiz ayın sonlarında yaptı. İstanbul’da birkaç oyun oynadıktan sonra şehirleri gezmeye çıkan Zübük, müzikal olarak yorumlanmış. Üç gün boyunca Ankara’da olacak oyunun biletleri hala satışta, kaçırmamanızı tavsiye ederim.

saban_7

Tuna Orhan ve diğer oyuncular-Zübük

Erdal Özyağcılar’ın, kızı Zeynep Özyağcılar ile birlikte kurduğu Tiyatro Martı; ikinci oyunu olan ‘İyi ki Geldin Boyacı’ ile sahneye çıkmaya hazırlanıyor. Donald Churchill imzası ile, dilimize Füsun Günersel’in kazandırdığı bu oyunun prömiyeri 13 Aralık’ta İstanbul’da yapılacak.  Oyun, 25 ve 26 Aralık’ta Ankara Şinasi Sahnesi’nde olacak. Oyunda Erdal Özyağcılar’a Berna Laçin ve Gözde Çetiner eşlik ediyor.

Dostlar Tiyatrosu, İki Oyunuyla Ankara’da

Genco Erkal’ın elli yıl önce sahneye koyduğu ve ilk tek kişilik oyun olan Bir Delinin Hatıra Defteri tekrar sahnede. İlk kez 27 yaşında oynadığı oyunu, tam elli yıl sonra yetmişli yaşlarında oynayan Genco Erkal’ı izlemek büyük keyif olacaktır.

Genco Erkal ve Tülay Günal-Yaşamaya Dair

Genco Erkal ve Tülay Günal-Yaşamaya Dair

Genco Erkal’ın Tülay Günal’le birlikte yer aldığı Yaşamaya Dair de yeniden Ankara’da. Nazım Hikmet’in cezaevi yıllarının, onun şiirleriyle anlatıldığı oyunu izlerken tüylerinizin ürpermemesi elde değil.  22-24 Aralık’ta sahnede olacaklar, kaçırmayın.

page_moda-sahnesinde-guzel-gunler_819888022

Parkta Güzel Bir Gün

Moda Sahnesi ise iki oyunla geliyor. Mert Fırat ve Volkan Yosunlu’nun ana kadroyu oluşturduğu Bütün Çılgınlar Sever Beni isimli oyunda Öznur Serçeler’in, Parkta Güzel Bir Gün’de ise Didem Balçın’ın rol aldığı oyunlar 27-28 Aralık’ta Ankara seyircisiyle buluşacak.

ODTÜ Kemal Kurdaş Salonu’na Oyun Akını

Haluk Bilginer’e Ayça Bingöl ve Canan Ergüder’in eşlik ettiği Nehir, 11 Aralık’ta Ankara’da olacak. Jez Butterworth’un 2012 yılında yazdığı oyunda, bir adamın yaşadığı aşklar ve aşkı yaşamaya yönelik halleri anlatılıyor.

133

Oyun Atölyesi’nin diğer oyunu ise Hasibe Eren, Fatih Al, Gökçer Genç ve Murat Okay‘ı bir araya getiren, Steven Berkoff’un Dolu Düşün Boş Konuş oyunu. İnsanoğlu ve yaşadığı gülünç kaygıları anlatan trajikomik oyun 19 Aralık’ta Ankara’da olacak.

Başrolünü Haldun Dormen’in üstlendiği Kibarlık Budalası ise 17 Aralık’ta Ankara seyircisiyle buluşacak. Moliere’nin ölümsüz eseriyle sahnelere dönen Haldun Dormen’e Göksel Kortay, Hakan Altıner, Efe Deprem, Hilmi Özçelik, Damla Cersioğlu, Deniz Yeğin ve Işık Selin Kuyumcu eşlik ediyor. Dormen’i sahnede izlemek isteyenler için kaçırılmaması gereken bir fırsat.

fft243_mf3153117

Soytarım Lear

Altıdan Sonra Tiyatro ve Pangar ortak yapımı Soytarım Lear, W. Shakespeare’in Kral Lear’inin farklı bir yorumu. “Bu güçlü ve şimdiye dek belki de binlerce kez sahnelenmiş oyun, bir tragedya. Ancak biz yolculuğumuza, Lear’ın ve çevresindekilerin hikâyesini; Lear’a en yakın kişi olan, bütün gerçekleri ve fikrini hiç çekinmeden dillendirebilen, fakat her nasılsa oyunun bir yerinde kaybolan ve bir daha adı bile geçmeyen, Soytarı’nın gözünden başladık. sözleriyle bakış açılarını anlatıyor toplululuk. Yorumlanışı bu zamana kadar olan oyunlardan farklı olan bu oyunun, oyuncu kadrosu merak unsurunu güçlendiriyor. Tomris İncer, Berkay Ateş, Demet Evgar, Okan Yalabık, Sezin Akbaşoğulları, Umut Kurt ve Yiğit Sertdemir’in rol aldığı oyun 22 Aralık’ta Odtü’de.

Müjdat Gezen Tiyatro’sundan Yeni Oyun

Yılmaz Özdil’in Beraber Yürüdük Biz Bu Yıllarda’ adlı kitabı, Müjdat Gezen Tiyatro Ekibi’nden Saygın Delibaş ve Fethi Kantarcı tarafından oyunlaştırılmış. Oyun kalabalık bir oyuncu kadrosuyla sahneye konulmuş. Kitabın yazarı Yılmaz Özdil de oyunda yer alıyormuş.Yönetmenliğini Barış Taşkın’ın üstlendiği oyunun süpervizörlüğünü ise Müjdat Gezen üstlenmiş. Komedi, dram ve trajedinin iç içe geçtiği oyunda Balyoz davası, Ergenekon, Gezi Parkı, Soma ve gündeme dair birçok konu mizahi bir bir üslupla yer alıyormuş. 15 Aralık’ta Nazım Hikmet Kültür ve Kongre Merkezi’nde oynanacak biletleri satışta…

BERABER-YÜRÜDÜK-SON

Oyunların biletleri için:

http://www.biletix.com/search/ANKARA/tr#subcategory:tiyatro$ART&qt=standard

http://www.biletken.com/

Bu tiyatro dolu ay için keyifli seyirler dilerim.

Leave a Reply

2 comments

  1. inci

    Oldukça isabetli ve güzel bir yazı olmuş bence,insanın gösterimde olan onlarca tiyatronun hepsine vakti yetmiyorken seçenekleri indirgemeye yardımcı oluyor. Tatbikat Sahnesi’nin de programını bir göz atmanı tavsiye ederim. Başarılar ve teşekkürler önerilerin için.

  2. Gülce İpci

    Teşekkür ederim. Yararlı olmasına çok sevindim. Tatbikat Sahnesi’ni de takip ediyorum, ama daha gitmek kısmet olmadı. Yakın zamanda gitmeyi umuyorum, teşekkürler yorumunuz için.