Tiyatronun ritmi Ankara için hızlı atmaya devam ediyor. Devlet Tiyatroları oyunlarının yanı sıra, özel tiyatrolar da hız kesmiyor. Devlet Tiyatroları programı işte burada: http://www.devtiyatro.gov.tr/programlar.html  

Şu ana kadar izleme fırsatı bulduğum oyunlar içerisinde, en çok iki oyuna sevdalandım. Biri Çalıkuşu, diğeri ise Shakespeare Zorda. İkisini de şiddetle tavsiye ediyorum. Şimdi gelin, özel tiyatrolar penceresinde bu ay kimleri konuk ettiğimize bakalım. Devlet tiyatrosuna göre bütçeyi biraz zorlasalar bile, oldukça ilgi çekeceğe benziyorlar. Acı Tatlı Aşk, Enver Aysever’le Aykırı Kumpanya, Ferhangi Şeyler, Bakarsın Bulutlar Gider bu ayın konuklarından sadece birkaçı. Şimdi kısa bir göz atalım ve seçenekleri elemenize ufak bir katkı sağlamaya çalışayım.

Şubat’ın ilk haftası Enver Aysever, Aykırı Kumpanya ile Ankara seyircisiyle buluşuyor. 3 Şubat’ta Odtü Kemal Kurdaş’ta olacak oyuna sayılı bilet kalmış. Elinizi çabuk tutmanızda yarar var.

Sunay Akın’ın tek kişilik gösterisi İki Kitap Bir Heves, 16 Şubat’ta izleyiciyle buluşacak.

Emrah Serbes’in kaleme aldığı Öykülerden Oyunlar adlı oyun, 19 ve 21 Şubat’ta Akün Sahnesi’nde olacak. Hakkı Ergök ve Kemal Başar’ın rol aldığı bu oyun, hayatta erken kaybedenleri anlatıyor.

Genco Erkal-Bir Delinin Hatıra Defteri adlı oyundan bir sahne

Genco Erkal-Bir Delinin Hatıra Defteri adlı oyundan bir sahne

Genco Erkal, Ankara’ya en çok konuk olan sanatçıların başında geliyor. Birbirinden güzel oyunlarıyla her daim başımızın üzerinde yeri var, orası ayrı. 9-10 ve 11 Şubat’ta Bir Delinin Hatıra Defteri oyunuyla Şinasi Sahnesi’nde olacak. 21 Şubat’ta ise Askerin Öyküsü senfonisiyle Bilkent Konser Salonu’nda.

bakarsın

Selen Öztürk ve Kenan Ece’nin rol aldığı, tek perdelik Bakarsın Bulutlar Gider adlı oyun, 18 Şubat’ta Akün sahnesine konuk oluyor. Yazdığı öyküleri ve oyunlarıyla çokça konuşulan Özen Yula’nın hem yazdığı hem de yönettiği oyun, kocasının neden öldüğünü çözememiş bir kadın ve ona bir emanet getiren davetsiz bir misafirin ilişkisi üzerine kurulu.

20 Şubat’ta Shakespeare’in Bütün Eserleri-Hafif Kısaltılmış, Akün Sahnesi’nde oynanacak. Londra West End’de 10 sezon boyunca kapalı gişe oynayan oyun, Türkiye’de ilk kez sergileniyor. Shakespeare’in tüm eserlerini bir arada oynayabileceklerini iddia eden üç genç erkek oyuncunun büyük konuşmaları sonrasında başlarına aldıkları belayı anlatan oyunda, Shakespeare’in tüm karakterleri birbirine giriyor. Kemal Erdurak, Kerem Muslugil ve Mesut Yılmaz’ın rol aldığı bu komedide; Kemal Başar yönetmen koltuğuna oturmakla kalmıyor, oyunun hem dramaturjisini hem de ışık tasarımını üstleniyor.

24 ve 25 Şubat’ta Ferhangi Şeyler oyunuyla Ferhan Şensoy, bir kez daha Ankara’da olacak. Ankara Sanat Tiyatrosu ve ODTÜ Kemal Kurdaş’ta sahne alacak oyunu, Ferhan Şensoy 1987 yılından beri aralıksız oynuyor.

ikisi-birarada-tiyatro-vtr

Neslihan Yeldan, Cemal Hünal, Ruhi Sarı ve Duygu Şen’in rol aldıkları 2’si bir Arada adlı romantik komedi ise, 25 Şubat’ta Meb Şura Salonu’nda olacak. Yolunda gitmeyen bir ilişkide dominant bir kadının neler yapabileceği sorgulanıyor.

acıtatli

27 Şubat’ta ODTÜ Kemal Kurdaş Salonu’nda seyirciyle buluşmayı bekleyen Acı Tatlı Aşk ise; iki kişilik bir oyun. Aret Vartanyan ve Levent Özdilek’in bir araya geldiği bu oyunda, iki adamın kadınlara ve aşka dair deneyimleri ortaya konuyor.

Oktay Kaynarca, Deniz Uğur, Tuba Ünsal, Kevork Türker gibi başarılı oyuncuları kadrosunda bulunduran Guguk Kuşu, 28 Şubat ve 1 Mart’ta Şinasi Sahnesi’nde izleyiciyle buluşacak. Delilik nedir, kime göredir gibi cevabı zor soruların peşine düşen oyunun biletleri biraz pahalı da olsa da, oyuncu kadrosu oldukça ilgi çekici.

Tatbikat Sahnesi oyunları seyirciyle buluşmaya devam ediyor. Ay boyunca Woyzeck Masalı, Mezarsız Ölüler ve Marquis De Sade seyirciyle buluşacak. http://www.tatbikatsahnesi.com/ adresinden programa bakabilir ve kendinize uygun olan tarihleri şeçebilirsiniz.

Tiyatro Kafe; Aşk Kaşıntısı, Matruşka, Kuklacı, Bu Bir Oyun Değil, Şu İşe Bak ve Cerrah oyunlarıyla bu ay da izleyiciyle buluşmaya devam edecek. Farklı bir tiyatro deneyiminin sunulduğu Tiyatro Kafe’yi mutlaka denemelisiniz.

böcek

Genç oyuncuları sahnede izlemenin farklı bir keyif olduğu yadsınamaz. Okulumuz Tiyatro Bölümü öğrencileri, Şubat ayı boyunca her Perşembe, dördüncü sınıf bitirme projesi oyunları olan Böcek’i Bilkent Ana Tiyatro Salonu’nda sergilemeye devam edecekler. Biletlere buradan bakabilirsiniz: http://www.mybilet.com/event/17595/bocek/

Hepinize bol tiyatrolu günler dilerim.

Keyifli seyirler.

Leave a Reply