Necati Cumalı’nın, hayatı boyunca biriktirdiği anılarla oluşturduğu sayısız eserlerinin tamamı, kadın-erkek ilişkilerini yalın bir dille anlatmıştır ve hepsinin üstüne Anadolu’nun kokusu sinmiştir. Neredeyse her türlü edebi eserde örnekler yaratan Cumalı’nın ‘Nalınlar’ adlı tiyatro oyunu, geçen sezondan beri Ankara Devlet Tiyatrosu’nda oynuyor. Nalınlar’ın konusu, İzmir’in ilçesi Urla dolaylarında geçiyor. Eserde köy hayatı, gelenek ve görenekler, yumuşak bir üslupla komedi tarzında eleştiriliyor. En çok oynanan tiyatro metinlerinden olan Nalınlar’ı, Ankara oyuncularından izlemek oldukça keyifliydi.

Döndü-muhtar ve Esma

Döndü, muhtar ve Esma

Devlet tiyatro sanatçısı Volkan Benli tarafından sahneye konulan oyun, geleneksel yapıyı günümüz sorunlarıyla bütünleştiriyor. Gündemimizde popüler olan, öne çıkan birçok olaya ve kişiye selam veren Nalınlar; güçlü oyuncu kadrosuyla şiir gibi izleniyor. Yalın bir dile sahip olan oyunda anlatılan aşk hikayesi oldukça naif ve doğal.

Arzu, baskı, ızdırap, yalan, kadın-erkek eşitsizliği gibi birçok konuya şapka çıkaran eser, 2 perde. Yaklaşık 2 saat 15 dakika süren oyunun, temposu oldukça hızlı. Şarkıların söylendiği, dans koreografilerinin yerleştirildiği oyunda, öne çıkan tek bir karakter yok; çünkü oyunun tüm karakterleri ışıldıyor. Masum aşklarıyla Seher ile Osman, gaddar ve kinci muhtar, kızına sahip çıkmaya çalışan anne, malına sahip çıkma peşindeki abi, köyün fingirdek ablası Döndü, Osman’ın arkadaşı kaçın kurası Ali. Hepsi, gerçek hayatın içinden fırlamışcasına yakın ve bir oyunun hakkını verircesine samimiler.

Baş karakterlere Ötüken Hürmüzlü, Ersin Ayhan, Aysın Işımer, Hüseyin Baylan, Rengin Samurçay hayat veriyorlar. Geçen sezon Seher rolünü üstlenen Çağdaş Serter, yerini Nur Bulut’a teslim etmiş. Tüm oyuncuların birbiriyle uyumlu olduğu, bir bütün halinde olan Nalınlar, zaman zaman seyirciyi de oyuna katarak daha interaktif bir hale bürünüyor. Seyretmesi oldukça keyifli olan oyunun dekorları ve ışık kullanımı oldukça başarılı tasarlanmış.

Zaman zaman sanki evinizin penceresinden köy meydanına bakıyormuşsunuz hissi veren, karakterlere dokunabildiğiniz, gülerken acı acı içinize dokunan, sımsıcacık bir oyun izlemek isterseniz; mutlaka Nalınlar’ı tercih edin. Genellikle Altındağ Tiyatrosu’nda oynanan oyunu, bu haftasonu Altındağ’da izleyebilirsiniz. Ankara Devlet Tiyatrosu’nun sitesinden oyun hakkında detaylı bilgi edinebilir, biletlere ulaşabilirsiniz.

Keyifli seyirler dilerim.

Leave a Reply