İkinci Kat’tan ‘Yarının Oyunları’ CerModern’de

Cermodern’in tiyatroseverleri ağırladığı StüdyoCer oluşumu, İstanbul’dan özel tiyatroları ağırlamaya devam ediyor. Alternatif tiyatroları konuk eden CerModern’i, bu tarz tiyatroların Ankara’daki temsilcisi olarak kabul edebiliriz. Açık sözlü oyunlara özellikle bastırılmaya çalışıldığımız şu son yıllarda oldukça ihtiyacımız var. CerModern de bu konunun üzerine düşüyor ve alternatif konulara, aykırı düşüncelere sahip konukları bizlerle buluşturuyor.

Geçtiğimiz aylarda Üst Kattaki Terörist ve oyunlarıyla konuk olan İkinci Kat Tiyatro, Mart ayında Poz ve Cambazın Cenazesi oyunlarıyla Ankara’ya konuk oluyor. Poz 14 Mart’ta, Cambazın Cenazesi ise 21 Mart’ta 17.00 ve 20.00 seçenekleriyle günde iki kez seyirciyle buluşacak. Oturma düzeninin olmadığı salonda biletler öğrenci ve tam bilet seçenekleriyle sunuluyor. Tam bilet fiyatı 56 TL, öğrenci bileti ise 29 TL’den satışa sunuluyor.

Oyunlara bilet almak isterseniz http://www.biletix.com/etkinlik/ST061/ANKARA/tr  ve http://www.biletix.com/etkinlik/ST059/ANKARA/tr  linklerinize tıklamanız yeterli.

ikincikat

Geçen yıl Mart ayında, İkinci Kat Tiyatro yazın da tiyatro yapacaklarını açıkladı. Tamamen birbirine bağlı kura çekme modeliyle; yönetmenini, yazarını ve oyuncularını seçen Yarının Oyunları projesi, bu alanda bir ilki gerçekleştirmiş oldu. Yaz boyunca seyircilerin belirlediği konularda oyunlar sergilendi. Ahlak, dönüşüm, medya ve adalet kavramlarını inceleyen oyunlarla seyirci karşısına çıkan İkinciKat Tiyatro’nun bu uygulaması oldukça ses getirdi. Poz ve Cambaz, Yarının Oyunları projesi kapsamında hazırlandı.

Banu Çicek Barutçugil-Esra Dermancıoğlu-Selen Uçer-Gülce Oral

Poz oyunundan; Banu Çicek Barutçugil-Esra Dermancıoğlu-Selen Uçer-Gülce Oral

Deniz Madanoğlu’nun kaleme aldığı Poz oyununda Selen Uçer, Esra Dermancıoğlu, Gülce Oral ve Banu Barutçugil bir araya gelmiş.  Oyunun yönetmenliğini ise İkinciKat’ın sanat yönetmenlerinden Sami Berat Marçalı üstlenmiş. Oyun ahlak kavramından yola çıkıyor, sorgulamasını ise ahlaksızlık üzerinden yapıyor. Konu, bir yıl önce ölen Gazeteci Rıdvan Kahraman’ı anmak için evinde toplanan dört kadının hikayesi üzerine kurulu. Belgesel çekimi için gelen gazeteci, ölen adamın karısı, asistanı ve ölümden kurtardığı manevi kızınını bir araya getiren oyun; zamanla dört kadının birbirleriyle hesaplaşmalarına dönüşüyor.

UvU-cambaz

Firuze Engin’in yazdığı ve Berfin Zenderlioğlu’nun yönettiği Cambazın Cenazesi, dönüşüm temalı bir oyun.  İbrahim Halaçoğlu ve Seda Türkmen’in bir araya geldiği oyunda; bir Rumeli köyünün turizme ve kentsel dönüşüme açılışının öyküsü anlatılıyor. Oyun, trajikomik gelişmeleri; köyün en iyi konumdaki arsalarına sahip bir ailenin dedelerinin ölümünü takip eden 24 saatinin üzerinden anlatıyor. Oyunun meddahlıktan ve gölge oyunlarından esinlenerek oluşturulmuş olması da ilgi cekici bir dipnot.

İstanbul’da sahneye konduklarından itibaren haklarında çok konuşulan bu oyunları, Ankara’ya gelmişlerken kaçırmamanızı tavsiye ederim.

İyi seyirler.

[box_light]

Kaynakça:

http://cermodern.org/contents/show/24

[/box_light]

Leave a Reply