Alternatif Tiyatro Oyunları Ankara’da

İstanbul’un alternatif ve dikkat çeken tiyatrolarından Craft Tiyatro, 7 Nisan’da çok konuşulan oyunlarından Garaj ile Ankara’ya geliyor. Seks işçisi bir trans ile yoksul bir fotoğraf öğrencisinin kesişen yollarını anlatan hikaye, özel günleri mutsuz geçirenlerin tablosunu sunuyor. Yılbaşı akşamı, Orkide ve Kahraman bir garajda tesadüfen karşılaşırlar. Kocasını bekleyen Orkide ve onun fotoğraflarını çekmeye çalışan Kahraman, bu garaj içinde birkaç saat geçirecek ve hayatları birbirlerine dokunacaktır.

Enis Arıkan-Güven Murat Akpınar-oyundan bir kare

Enis Arıkan-Güven Murat Akpınar, oyundan bir kare

“Birini sevdiğin zaman şehrin nüfusu 1’e iner…”

Garaj, ilk oyunu Kabin ile çok konuşulan Kemal Hamamcıoğlu’na ait. Hatta, üçlemenin ikinci oyunuymuş. Kabin’de birbirlerinin hayatlarına uzak iki insanı bir seks kabininde buluşturup, çatıştıran; sonra ise uzlaştıran Hamamcıoğlu, Garaj’da da bu yolu izliyormuş. Kabin’e göre daha yumuşak ve edebi yönü az olan Garaj, daha çok oyuncu performanslarına dayalı bir oyun. Ali Turca, Sana Çay Demlesem gelir misin? adlı reklamlarla çıkışını yapan Dot Tiyatro’nun parlak oyuncularından Enis Arıkan ve yayımlandığı yıl çok övgü alan Suskunlar dizisinin İbrahim Kene’si (Iska) Güven Murat Akpınar, Garaj’da bir araya geliyorlar. Özellikle, trans bir bireye onda vücut bulmuş gibi hayat veren Enes Arıkan, eleştirmenlerden oldukça olumlu eleştiriler almış. Gerçek hayattan kesitler sunan ve onun komedi tarafıyla birleştiren oyunu seyretmesi, eminim çok keyifli olacaktır. 20:30’da Şinasi Sahnesi’nde sahnelecek oyunun biletlerine buradan ulaşabilirsiniz: http://www.biletix.com/etkinlik/SG164/ANKARA/tr

Göl Kıyısı-oyundan bir kare

Göl Kıyısı-oyundan bir kare

8 Nisan’da ise Talimhane Tiyatrosu, Göl Kıyısı adlı oyunlarıyla Şinasi Sahnesi’nde olacak. Çağdaş Amerikan tiyatrosunun önde gelen kadın yazarlarından, Pulitzer Ödülü adayı Theressa Rebeck’in, Aeskhylos’un ‘Oresteia’ tragedyasından uyarladığı bir oyun olan Göl Kıyısı, yıldız oyuncuları bir araya getiriyor. Oyunun hem çevirisi, hem de yönetmenliği Talimhane Tiyatrosu’nun sanat yönetmeni Mehmet Ergen’e ait. Meltem Cumbul, Pelin Ermiş, Seren Şirince, Ushan Çakır ve Yiğit Özşener’i bir araya getiren oyun, yaşanan korkunç bir olay sonrasında, birbirinden 17 yıl ayrı kalmış bir ailenin yeniden bir araya gelerek hesaplaşmasını taşıyor sahneye. Bu hesaplaşma, daha çok ailenin babası ve annesi arasında gerçekleşiyor. Birer yetişkin olmuş çocuklarsa, bu yaralardan oldukça ağır şekilde etkileniyorlar. Sahnelendiği ilk günden itibaren olumlu eleştiriler alan bu oyun da oldukça ilgi çekici.

Biletler için: http://www.biletix.com/etkinlik/SG165/ANKARA/tr

Nisan ayının ikinci haftasını şenlendirecek bu oyunları kaçırmamanızı tavsiye ederim.

İyi seyirler.

Leave a Reply