a_560x375Greendale Community College her yaştan, her kafadan insanın okuduğu bir devlet üniversitesidir. Çalıştığı hukuk bürosundan diplomasının sahte olduğu anlaşılınca atılan Jeff Winger, gerçek bir diploma alabilmek için kendini Greendale’de bulur. İlk gününde gözüne kestirdiği Britta’yı kendine ayarlayabilmek için bir İspanyolca çalışma grubu olduğunu söyler. Ancak grubun sahte olduğunu bilmeyen beklenmedik misafirler Abed, Troy, Shirley, Annie ve Pierce de onlara katılınca üç sezondur süren görüp görebileceğiniz en tuhaf çalışma grubu oluşur.

Community şimdiye kadarki Amerikan komedi dizilerinden klişeleri teker teker yıkarak ayrılıyor. İyi yazılmış senaryosu oldukça yenilikçi ve diziyi bir hayli ilgi çekici kılıyor. Dizinin çıtasını arttıran en önemli unsurlarsa birbirinden farklı ve çatlak karakterleri!

Narsisliğin de ötesinde kendine âşık Jeff, zorlama bir anarşist Britta, lisenin havalı çocuğu üniversitenin ağlağı Troy, üniversiteye başlamadan önce bir süre akıl hastanesinde yatmış, düzen hastası Annie, dindar, ev hanımı Shirley, ırkçı, homofobik, şom ağızlı Pierce ve kelimelerle anlatılamayacak bir tuhaflık abidesi Abed. Sadece onlar değil Çinli İspanyolca öğretmeni Senor Chang ve her okula lazım rektör nam-ı diğer “Dean Pelton”. Her birinin farklı inançları, farklı sosyal statüleri var ama hepsini birlikte seveceksiniz.

Amerikan kültürüne yaptıkları göndermeler, iyi kurgulanmış özel bölümler, her bölümün sonunda merakla bekleyeceğiniz Troy-Abed anları ve dahası…

Community

Birinci sezondan sonra gelenekselleşen “paintball” özel bölümleri, Zindan ve Ejderha, zombi saldırısı, Dean Pelton’un çalışma odasına her seferinde farklı bir kostüm ve sloganla dalışı, Troy ve Abed ikilisinin kendi kendilerine sundukları sabah şovu, biri Stop Motion tekniği, diğeri atari karakterleriyle çekilmiş iki ezber bozan bölüm… Bunların hepsini aynı anda başka hangi dizide görebilirsiniz? Bayrağı anüs, maskotu insan kaç tane üniversite var şurada?

IMDb puanı 10 üzerinden 8.8 olan Community, dördüncü sezonuyla 7 Şubat’ta ekranlara dönüyor. Eğer şimdiye kadar Community’i duymamışsanız, duymuş ama izlememişseniz, daha fazla vakit kaybetmeyin ve bir an önce izlemeye başlayın. Klasik Amerikan güldürülerinden sıkıldıysanız ve eğer şimdiye kadar Breakfast Club’ı izleme şansı yakaladıysanız Community’i bırakamayacaksınız!

İyi seyirler!

Dean-Pelton-being-a-weirdo,-yet-again

Leave a Reply