Yapıtlarına hayran kaldığım Studio Gihibli’den güzel bir anime: Whisper of The Heart.

Kitap kurdu Shizuku, anne ve babasıyla yaşayan bir ortaokul öğrencisidir. Kitaplara olan ilgisi o kadar büyüktür ki bu sebeple derslerini asıp, etüt saatlerinde okul yerine kütüphanenin kapanma saati için telaş yapar. Babası da kütüphanede çalışan Shizuku’nun tüm hayatı kitapları olmuştur, zaten anime de evlerinin her yeri kitap yığınlarıyla dolu bir görüntüyle başlıyor.

Shizuku bir gün, aldığı kitabın arkasındaki işlem kartında bir şey fark eder. Bir isim. Ancak bu isim onun için çok önemlidir çünkü bu isim Shizuku’nun okuduğu bütün kitapların işlem kartında geçmektedir. Kendisinden önce bu kadar çok kitabı okuyan kişiyi çılgınca merak eden Shizuku, bu gizemli kitap kurdunu aramaya başlar.

Bu sıralarda Shizuku sadece kitap okumakla yetinmemektedir. Aynı zamanda Olivia Newton-John’un seslendirdiği “Take Me Home, Country Roads” şarkısını Japoncaya çevirip, yeniden düzenlemekle meşguldür. Bir gün uğraştığı şarkının müsveddelerini bir bankta unutur. Banka tekrar döndüğünde müsveddelerini bir çocuğun incelediğini görür. Çocuk şarkıyı beğenmediğini söyleyip bisikletiyle oradan uzaklaşır, Shizuku çocuğa çok sinirlenir. İşlem kartlarında adı geçen esrarengiz çocuğun onun gibi şımarık, sinir biri olamayacağını düşünür!

Günleri gizemli çocuğu arayıp, şarkısını düzenlemekle geçen (ve tabii ki kitap okumakla) Shizuku, bir gün trende tek başına seyahat eden ukala bir kediyle karşılaşır. Kedinin dikkatini ne kadar çekmeye çalışsa da karşılık alamaz, o da büyük bir merakla kedinin peşinden trenden iner ve onu takip ederek çok ilginç bir antikacı dükkânına gelir. İçeri girdiğinde dükkânın sahibi yaşlı adamla tanışır, dükkânda kendi şarkısı çalmaktadır. Bu sırada masanın üzerinde bir kedi heykeli görür, dükkân sahibi kedinin adının Baron olduğunu söyler.

Baron, ukala kedi ve şımarık çocukla tanıştıktan sonra Shizuku’nun hayatında önemli kararlar vereceği günler gelir.

Yoshifumi Kondo’nun yönettiği ve çok sevgili Hayao Miyazaki’nin yazdığı 1995 yapımı Whisper of The Heart, müzikleriyle ve konusuyla oldukça ilham verici bir yapım. Bir yaz günü bu renkli animeyi izlemenizi kesinlikle tavsiye ederim. İyi seyirler.

Leave a Reply