Bu sene 49.su gerçekleşecek olan Altın Portakal Film Festivali 6 Ekim’de başlayıp 12 Ekim’de son bulacak.

Hatırlarsanız magazin gündeminde Hülya Avşar’ın Altın Portakal jüri başkanlığını yapacak olması polemikleri, Altın Portakal’a her zamankinden farklı bir ses getirmişti. Ancak bu sene festivale damgasını vuracak tek şey Hülya Avşar polemikleri değil; genç yönetmenlerin egemenliği olacak!

Usta yönetmenlerin Adana Altın Koza Film Festivali’ni tercih etmesiyle Altın Portakal meydanı genç yönetmenlere kaldı. 10’u genç yönetmenlerin elinden çıkan 11 filmden biri, Ulusal Uzun Metraj ödülünün sahibi olacak.

Bu kadar genç yönetmenin arasında usta yönetmen Tunç Okan da 19 yıl aradan sonra Fakir Baykurt’un Kaplumbağalar’ından uyarladığı ‘Umut Üzümleri’ ile festivalde yarışacaklar arasında. Başrolünde İlyas Salman’ın oynaması planlanan filmin çekimleri sırasında Salman’ın sette olay çıkarmasıyla; başrol, Ahmet Mekin’in olmuştu. İlyas Salman ise bugüne kadar canlandırdığı muhalif tiplemeleriyle özel ödül alarak festivalin bir parçası olmaya devam edecek.

Genç yönetmenlerden bahsedecek olursak; yönetmen Ali Aydın Antalya’dan önce Venedik Film Festivali’nde ‘Küf’ adlı filmiyle Genç Aslan ödülünün sahibi oldu. Venedik Film Festivali’nden Altın Portakal’a gelen bir diğer film ise Güney Koreli yönetmen Kim Ki-duk’un Altın Aslan Ödüllü Pieta/Acı isimli filmi. Film, Ustaların Gözünden bölümünde gösterilecek.

Altın Portakal’da gösterilecek diğer filmler ise: Derin Düşün-ce, Elveda Katya, Evdeki Yabancılar, Güzelliğin On Par’ Etmez, Toprağın Çocukları, Zerre, Pazarları Hiç Sevmem ve Hile Yolu.

Festivalin özel ödüllerine gelirsek; Yıldırım Önal Anı Ödülü’nü Işık Yenersu alırken; 17. Yaşam Boyu Onur Ödülleri ise ustalar; Salih Güney, Meral Zeren, Güler Ökten, Necip Sarıcı ve Duygu Sağıroğlu’na sunulacak. Türkan Şoray da festivalin açılışını yapmak ve ‘Sanatta Sosyal Sorumluluk’ ödülünü almak üzere orada olacak.

Leave a Reply