Komedi deyince insanın aklında canlanan; kaliteli espriler, kalifiye oyunculuklar ve sululuk yerine ince ve kıvrak zeka ürünü diyaloglarla güldürmeyi başarma sanatı oluyor genelde. Ancak Küçük Tiyatro’da gösterimde olan George Dandin isimli oyun, vasfını taşıdığı komediden fersah fersah uzakta bir yerlerde hapsolmuş durumda.

Oyun ilk başlarda enteresan bir çizgide yer almış aslında. Henüz başlamamış olmasına rağmen sahnede kendi havasında takılan oyuncular, sahne dekoruyla kurdukları güzel etkileşim ve henüz ortam kararmamış olmasına rağmen seyircinin sahneyi anlama çabasına binaenki sessizliği görülmeye değer. Oyun George Dandin’in bir toprak sahibi olmasına rağmen orta sınıftan bir vatandaş olarak, asilzade bir kızla evlenmesinin ve bunun üzerine yaşadığı sorunları konu alan monoloğuyla başlıyor. Bir süre sonra ise, sınıf farkının gerçekten ne anlama geldiğini anlamaya başlıyoruz. Asilzade kayın valide ve kayın peder damatlarına onun sosyal konumunu sert bir dille belirtirken, tüm oyun boyunca da bir asilzadeyle kırıştıran Dandin’in karısı, George Dandin’in akılalmaz durumlara düşmesine neden oluyor.

Dandin’in karısıyla beraber olan saraydan gelme asilzade ise, kullandığı ulak ve son derece lakayt bir tavır içindeki aşkıyla, seyirciye karşı  mesafeli ve uzak görünürken, ulak seyirciyle yer yer sahneden kendini atarak, yer yer doğaçlama tavırlarıyla seyirciyle diyalog kurarak sempatik bir havaya bürünmek adına dozajı biraz kaçırıp ibreyi sululuğa vurduruyor.

Komedi olması, Fransız soyluları ile köylüleri arasındaki sınıf farkını, bir aldatma vakası üzerinden ironik bir şekilde irdelemesi ve dekoruyla kendisinden son derece yüksek bir performans ve etkileyicilik beklediğim George Dandin oyunu beni son derece hayal kırıklığına uğrattı. Seyirciyle etkileşim adına son derece sulu espriler yapılması, gerçekçilik adına sigara yakılarak ön sıradaki astımlı bir kadının rahatsızlık içinde bırakılması ancak yine de yer yer ince nüktedanlıkla tebessümlerimizden biraz daha fazlasını alabilmeyi başarmış bu oyunu her şeye rağmen görmek isteyenler için:

http://www.devtiyatro.gov.tr/programlar.html

Leave a Reply