Kadın Süperkahramanlar -bölüm 4-

Tüm Gezegen Elementleri: Gezegen Savaşçıları

Birçok kadın kahramanın aksine, Gezegen Savaşçıları da amazonlar gibi kadın topluluğu olarak yaratılmışlardır ve bir anime olarak en başarılı serilerden bir tanesidir. Gezegen Savaşçıları da hiçbir başka diziye ya da animeye yan karakter olarak tasarlanmadığı gibi, kadın olmanın ayrıcalık olmasını yansıtmaktadır.

Konusu kısaca şöyledir; Usagi, ortaokula giden sakar, sulugöz, sevimli, neşeli sıradan bir kızdır. Bir gün Luna adında biri ile karşılaşır ve bu karşılaşmadan sonra hayatı değişir. Luna onu bir gezegen savaşçısı yapar. Amacı prensesi bulmak ve onu korumaktır. Ayrıca gümüş kristali de bulmalıdır. Gümüş kristali arayanlar yalnız onlar değildir. Kötü güçleri barındıran Karanlık Krallık’ta onu aramaktadır. Ve bunun için dünyaya savaşçılarını yollayarak hem enerji elde etmek hem de gümüş kristali aramaya çalışırlar. Ayrıca Smokinli Şovalye adlı bir savaşçı daha vardır. Smokinli Şovalye’de gümüş kristali aramaktadır. Ne Usagi’nin tarafında ne de düşmanın yanındadır ilk başlarda. Diğer 4 gezegen savaşçısının da ortaya çıkmasıyla büyük savaş başlar. Daha sonradan aralarına birçok gezegen savaşçısı daha katılacak ve ay savaşçısı olan Usagi’nin önderliğinde birçok maceraya atılacaklardır.

Seçilmiş Olanlar: Vampir Avcıları Buffy ve Faith

Vampir mitleri yıllarca filmlere ve dizilere konu olmuş hatta son zamanlarda da çılgınca patlayarak milyonlarca hayran kitlesine ulaşmış durumda. Oysa bir zamanlar vampir mitlerinden ziyade vampir avlama mitlerinin popüler olduğu, onca güçlü kuvvetli erkek varken vampir avcısının üstün niteliklerle ve güçlerle donatılmış bir kadından seçileceği ve o seçilmiş kişinin her kuşakta ölene kadar tek olacağı bir dizi vardı: Vampir Avcısı Buffy.

7 sezonluk bir dizi ve bir sürü çizgi romandan sonra, Buffy artık yayınlanmıyor ancak tarihin en güçlü kurgu kadınlarından biri olarak raflarda yerini aldı. Buffy’yi diğerlerinden farklı kılan dünyanın tüm yükünü kötülükle savaşması gerektiği için omuzlarında taşıması ve onun kişiliğini etkileyen bu ağır durumun bir yandan da süper güçlerle donatılıp seçilmiş kişi olmasının etrafındakilere zarar veriyor olmasıdır. Seçilmiş olmayı Buffy istemese de onun kaderinde yazılı olan bu durum, Buffy’nin ölmesiyle Faith’in içindeki avcı potansiyelini açığa çıkarmış ve Buffy’nin geri getirilmesi ile seçilmiş avcılar 2’ye çıkmıştır. En son sezonda da karanlık gücün bastırması sonucunda yapılan güçlü bir büyüyle bütün potansiyel avcılar aktif olmuş ve amazonvari bir topluluk kurularak Buffy ve Faith önderliğinde kadınlardan oluşan bir savaş birliği yaratılmıştır.

Tüm güçlerin bir kadında toplandığı, bir takıma bir kadının önderlik ettiği ve bir kadının dünyanın kaderini belirlediği bir seri olan Buffy de, kadın karakterler arasında en ünlü olma yerini daha uzun süre koruyacağa benziyor.

-Son- 

Leave a Reply