League Of Legends (LoL)

League of Legends, Dota severlere yeni bir harita ve farklı bir tarz sunan, gerçek zamanlı bir strateji oyunudur. Gerçek zamanlı strateji oyunundan kastedilen, oyuncuların birbirlerinin hamle sıralarını beklemeden istedikleri hamleyi gerçekleştirebildikleri tarz oyunlardır. Çoğu oyun gerçek zamanlı strateji tabanlı olsa da, Facebook üzerinden oynadığımız birtakım RPG tarz oyunlarda sıra tabanlı strateji oyunu türü de mevcuttur. League of Legends; Dota severlere bambaşka karakterler ve bambaşka haritalarla RPG ve strateji türünde yeni bir çığır açsa da, temel özellikleri itibariyle, 79 adet karakterden oluşan, hem CD’li hem de internet üzerinden oynanabilen, karakterlerin üçe ayrıldığı ve şimdilik internet üzerinden 2 harita imkanı sağlayan ve Dota’nın bir başka versiyonu olan bir oyundur.

79 adet karakteri de üç ana başlık altına toplamak mümkündür. Bunlar; Tank, Dps ve Ap’lerdir. Tank karakterlerini takım savaşlarını başlatmak için önden giden, özellik olarak can , zırh , büyüye karşı zırh ve can puanını yeniden yapılandırabilen eşyalar satın alabilen karakterler olarak tanımlamak mümkündür. Dps’ler  (damage per second), savaşlarda asıl hasarı veren, özellik olarak ise vurma hızı ve  hasar veren eşyalar satın alabilirler. Ap’ler (Ability Power) silahlar yerine büyüleriyle savaşan ve yine hasar veren karakterlerdir ve ability power veren eşyaları alabilirler. Aynı zamanda oyuna 2-3 hafta da bir de yeni karakterler eklenmektedir. Oynarken ise teorik bilginin yanısıra, takım karakterleri ve tekil karakterler olarak ayırabileceğimiz karakterler mevcuttur. Takım karakterleri daha pasif ve daha kooperatif özellikler gösteren yeteneklere sahip olabilirken, tekil karakterler bir savaşta ana vurucu hasarı oluşturan ve online oynandığında, karşı takımın öncelikle devirmeyi hedef aldığı hasar puanı yüksek karakterlerdir.

League of Legends oyununda iki adet harita mevcuttur. Bunlar 3 e 3 ‘lük Twisted Treeline ve 5 e ‘lik Summoners Rift’tir.

Oyundaki para sistemlerine gelince; online oynanabilen her oyun gibi oyunun içinde geçerli olabilen iki tür paradan biri sistem parası diğeri ise gerçek parayla satın alınan ve ekstra özellikler satın almaya yarayan paradır. Sistem parası lp olup; her maç oynayışınızda bonus olarak kazanabilir ve bunları kahraman ve rune (kahramanınızı güçlenderen taşlar) almak için kullanabilirsiniz. Gerçek paranın oyunda geçtiği hali olan RP’ler ise lp ile alınan özelliklere ek olarak kahramanlarınıza görüntü almanıza yarayan bir para çeşididir.

Dota tutkunlarına yeni haritalar ve yeni karakterler vaad eden League of Legends, piyasa sürüldüğü günden bu yana hayran kitlesini artırmaktadır ve grafikleri, görsel tasarımları ve karakterlere yükletilen saldırı özellikleri olarak Dota’dan bir kaç seviye daha yukarı bir klasda yer almaktadır.

Her Dota severin denemesi gerektiği ve bu oyunun hayatlarını değiştireceği kanısındayım. İşte League of Legends’ın resmi Türkiye sitesi: http://lol-turkiye.com/

Şimdiden iyi eğlenceler!

Leave a Reply