Geçmişten Gelen Dram

Roland Schimmelpfennig’in yazdığı ”Geçmişten Gelen Kadın” Bilkent Tiyatro Kulübü oyuncularının yetenekli görsel şovuyla seyirciyle buluştu. Oyunculukların Bilkent Tiyatro Klübü’nden beklendiği kadar iyi olması ve tek perde olmasına, ara olmamasına rağmen sıkmadan izlettirmesi, oyunu güzel kılan etkenlerden bir kaçı.

Konusu ise kısaca şöyle: Yirmi dört yıl önceki eski aşkın bir gün tekrar çıkıvermesi ile hayatı karışan aile, kendilerini bir dramın ortasında bulurlar. Yirmi dört yıl önce ilk gençlik heyecanı ile söylenmiş bir söz ve bir beste, hem hayatı hem de bir aileyi mahvolmaya sürüklerken, saplantı haline gelmiş bir aşk sadece bir kişiyi değil birçok kişiyi ölüme götürmektedir. Önce oğlu öldürülen ailede, saplantılı bir şekilde sırf adamla beraber olmak isteyen kadın, ikinci olarak adamın eşini öldürür. Sonunda ise adam dâhil olmak üzere bütün aile, yirmi dört yıl önce söylenmiş dikkatsiz ve özensiz bir şarkının kurbanı olurlar. “I will love you forever and if you want me to be there I will be till the very end”.

Zaman kavramının değişken ve tekrar halinde olması yer yer duraklamalara neden olsa da, izlenmeye değer bir oyun ve özellikle de biz gençler için biraz düşündürücü. Kadın erkek ilişkilerinde her iki tarafın da bakış açılarının yanı sıra, dikkatsizce ve özensizce savrulan sözler, özellikle de günümüzün maddeciliğe dayalı, duyguların giderek anlamını yitirdiği ilişkiler üzerine zekice kurgulanmış.

Bilkent Tiyatro Klübü’nün başarılarının devamını diliyorum.

Leave a Reply