Keşfedilmemiş ya da çok bilinmeyen nice kaliteli müzik yapan gruplar var ve bu yazıda onlardan birine değineceğiz. Evet, yanlış duymadınız. Otep deyince Opeth geliyor insanların aklına. Otep, 2000 yılında Otep Shamaya tarafından Amerika’da kurulan bir Heavy Metal grubudur. Gitarda Ari Mihalopoulos, bass gitarda Erik Tisinger, bateride Chase Brickenden ve vokalde de Otep Shamaya var. Shamaya, sadece vokallik değil ayrıca birçok uğraşla meşgul.  Aynı zamanda ressam ve şair olan Shamaya, görebileceğiniz en güzel kadın vokallerden biri ve çok da etkileyici bir sese sahip.

Otep adını ilk olarak 2001 yılında Ozzfest’teki performansıyla duyurdu ve o kadar beğenildi ki Ozzfest’e birkaç kez daha katıldı. Dinleyiciler, her yerde grubun albümünü aramaya başlamıştı ancak onların henüz bir albümleri yoktu. Bu noktada Slipknot’un ünlü bateristi Joey Jordison devreye girerek grubun bütün sorumluluğunu üstüne aldı. İlk EP albümleri olan Jihad’ı çıkartan Otep, ‘God Is A Gun’ isimli parçasıyla büyük beğeni topladı.

2002 yılında ‘Sevas Tra’ isimli stüdyo albümüyle dinleyicilerinin karşısına çıkan Otep, albümündeki farklı ve kaliteli parçalarıyla artık Amerika’da adını iyice duyurmaya başladı. Sevas Tra’dan yaklaşık 2 yıl sonra ‘House of Secrets’ isimli ikinci albümünü çıkaran Otep, yavaş yavaş adını yurtdışına da yaymayı başardı ve 2007 yılında ‘The Ascension’ isimli albümleriyle kendilerinin müzik dünyasında bir yerlerinin olduğunu kanıtladı. Kendine has bir dinleyici kitlesi toplamayı başaran grup, bu albümde yer alan ‘Ghostflowers’ isimli parça ile birçok otorite tarafından olumlu eleştiriler aldı.

The Ascension’dan 2 yıl sonra yani 2009 yılında çıkardıkları albüm olan ‘Smash The Control Machine’ ile Otep, sisteme karşı düşünceleri ve tarzlarını dile getirdiler.
Son albümleri ‘Atavist’ ile hayranlarını hayal kırıklığına uğratmadan, kaliteli müzik yapmaya devam eden Otep, ismini nedense dünyaya yayamamış olan kaliteli gruplardan biri.
Grubun başlıca şarkılarını sıralayacak olursak; ‘God Is A Gun’, ‘Nein’, ‘Confrontation’, ‘Crooked Spoons’, ‘My Confession’, ‘Battle Ready’, ‘Invisible’, ‘Milk Of Regret’ bunlardan sadece birkaçı.

Ayrıca Otep, The Ascension isimli albümlerinde Nirvana’nın ‘Breed’ isimli parçasını yorumlamış. ‘Saints Row: The Third’ isimli bilgisayar oyununda ‘Rise, Rebel, Resist’ adlı parçalarıyla ve de Resident Evil’a ‘T.R.I.C.’ adlı parçalarıyla OST(Original Soundtrack) vererek kalitelerini tescillemişlerdir.

Sert ve çoğunlukla arap ezgileri içeren gitar riffleri ile Otep Shamaya’nın kimi zaman brutal ve kimi zaman da küçük bir kız çocuğunu andıran sesini birleştiren Otep, sizlere dinlemenizi tavsiye edeceğim gruplar arasında listenin başında diyebilirim.

Leave a Reply