Metallica: Yine, Yeni, Yeniden!

Metallica, dört parçalık EP’leri (mini albüm) “Beyond Magnetic” ile karşımızda. Metallica’nın yıldönümü turneleri ve gösterilerine denk gelmiş olan çalışma, 2008 yılında yayınladıkları, albüm isminden de anlaşıldığı üzere, Death Magnetic isimli albüm çalışmalarında kaydedilmiş, fakat albüme konmamış olan şarkılardan oluşmakta.

Grup üyeleri ”Bu dört parça gerçekten çok sağlam parçalar. Death Magnetic albümü için kaydettiğimiz parçalar arasındaydılar. Tarzları gereği de zaten son albümümüzden çıktıkları aşikar. Bu parçaları Death Magnetic albümümüz çok kalabalık olmasın ve hayranlarımıza sonradan bir kutlama sürprizi yapalım diye albüme almadık. Bu parçaların çoğunu ”Mission Metallica” adlı turnemizde hayranlarımıza tanıttık. Çok büyük beğeni ve takdir aldık. Bu EP bizden bütün hayranlarımıza ve dinleyicilerimize bir hediyedir.” diye açıkladılar bu küçük albümü.

Beyond Magnetic, yukarda da bahsettiğim gibi 4 parçadan oluşmakta. Bünyesinde ‘Hate Train’, ‘Hell and Back’, ‘Just a Bullet Away’ ve ‘Rebel of Babylon’ isimli parçaları bulunduran Beyond Magnetic, özellikle Metallica’nın Death Magnetic isimli albümünü beğenen dinleyicilerin kesinlikle kaçırmamaları gereken bir albüm.

Bir Metallica hayranı olarak şunu da belirtmek istiyorum: James’in tamamen olgunlaşmış sesi, Kirk’ün muhteşem soloları, Rob’taki mükemmel bass ve tabi ki Lars’ın olağanüstü baterisiyle harmanlanmış bu albüm, kısa soluklu bir çalışma olarak gözükse de, uzun süre  kulaklarınızdan silinmeyecek rifflere sahip.

2008 yılında yayınlanan Death Magnetic albümü gibi, Metallica’nın speed metal türünde de gayet başarılı olduğunun ek bir kanıtı olan Beyond Magnetic, hızlı tempoları, agresif riffleri, içimizdeki asi kişiliği uyandıran soloları ile kaçırmamanız gereken eserlerden biri. Parçaların bazı bölümleri bizi -özellikle Load, Reload gibi- eski albümlere götürecek ve direk eski parçalar çınlayacak kulaklarımızda. Ek bilgi olarak bu albümün yayınlandığı hafta 36.000 tane kopyası satılmış olduğunu ve o hafta içinde Bilboard 200’de direk 32. sıraya çıktığını söylemekte fayda var.

Metallica zaten kendini dünya çapında kanıtlamış olan yegane gruplardan biri. Metal müzik sevenlere, Metallica sevenlere  şiddetle tavsiye ettiğimiz bir albüm.

Şimdiden herkese iyi dinlemeler.

Leave a Reply