Her yıl çıkan futbol simülasyonu oyunları bu yıl da yollarından sapmadılar ve 2012 yılının ya başlarında ya da 2012’ye gelmeden satışa sunuldu. Uzun zamandır, neredeyse Fifa 2006’dan beri, Pro Evolution Soccer’in gerisinde kalan Fifa, 2012 yılında tam tabiriyle turnayı gözünden vurdu. Fifa 2012, yepyeni grafik motoru, yeni ve gerçekçi defans mekanizması ile karşımızda ve bizce bu yıl adından fazlasıyla söz ettirecek gibi duruyor.

PES 2012’yi de oynamış biri olarak, Fifa 2012’nin PES 2012’den daha iyi olduğunu söyleyebilirim sevgili oyun severler. PES12’yi bir hayli zorlaştırmışlar. Kontroller, yapay zekâ aşırı zor olduğundan bir süre sonra insanın hevesi kırılıyor ve oyunu kapatmadan edemiyor ne yazık ki. Ben de bir Fifa’cı olarak, Fifa 12’yi oynadıktan sonra ”Vay be, bu sefer gerçekten olmuş!” demekten kendimi alamadım.

Fifa 2012, yeni bir grafik motoruna geçiş yapıp bizleri adeta takım oyuncularından biri yapmayı başarmış. İngiliz spikerlerinin mükemmel yorumları ve aksanlarıyla birlikte yepyeni defans mekanizması artık gerçek futbol mantığıyla neredeyse tamamen örtüşüyor. Diğer oyunlardaki gibi, artık bir ya da iki tuşa basılı tutarak top çalma devrini geçip, top takibini, alan daraltmayı, pozisyon okumayı hesaba katıp anlık hamlelerle topu çalmamız gerekiyor ve bu da gerçek futboldan neredeyse farksız. Tüm bunların yanında, kariyer modunu da genişletmiş Fifa 12. Teknik direktör, futbolcu ve hatta menajer bile olabiliyoruz bu sefer. Kariyer modunun dışında bir de, kendimize Virtual Pro’ adında bir karakter yaratabiliyoruz. Bu karaktere orta derecede yetenekler verip, çıktığı maçlarda yaptıklarıyla daha tecrübeli ve daha yetenekli bir futbolcu oluşturabiliyoruz. Achievement sistemiyle geliştirebildiğimiz bu karakterin puanlarını ise onunla oynadığımız maçlarda kazanıyoruz. Fifa 12’de ayrıca kendi takımımıza da destek verebiliyoruz. Seçtiğimiz takımla yaptığımız maçlardan belli puanlar alıyoruz ve bu puanlar kendi kulübümüze yardım ve popülarite olarak geri dönüyor.

Konuyu özetleyecek olursak Fifa serisi, Fifa 2012 ile tekrar öne geçmeyi başardı ve çıtayı bir üst seviyeye çıkardı. Ayrıca Gamespot sitesinden de 9.1 puan alan Fifa 2012’yi, hem oyun severlere hem de futbol severlere tavsiye ediyorum.

Leave a Reply