Onların Türkiye’de birçok lakabı var: Babalar, Üstadlar gibi… Pentagram, yeni albümü MMXII ile tekrar karşımızda.

Heavy-Metal’in Türkiye temsilcisi diyebileceğimiz bu köklü ve efsanevi grup, bu sene 25. yıl dönümlerini kutluyor ve geçtiğimiz hafta bu kutlamayı çıkardıkları albümle tam anlamıyla taçlandırdılar.

Hakan Utangaç (gitar), Metin Türkcan (gitar), Tarkan Gözübüyük (bas gitar), Cenk Ünnü (davul) ve güçlü vokaliyle gruba nefes veren Gökalp Ergen ile birlikte Pentagram, uzun zamandır hayranlarının beklediği albümle nihayet geri dönüş yaptı. Gökalp Ergen solist olarak harika bir seçim olmuş; sesi, tam anlamıyla oturmuş gruba.
Grup, zaten yurtdışında tanındığından dolayı bu albümüne de İngilizce şarkılar eklemiş. Şarkıların söz ve bestesi tamamen gruba ait. Albümde; Sand, Now and Nevermore, Geçmişin Yükü, Beyond Insanity, Doğmadan Önce, Wasteland, It’s Dawn Again, Disturbing The Peace, Uzakta ve Apokalips olmak üzere toplam 10 şarkı var.

Çıktığını duyar duymaz aldım albümlerini çünkü yıllardır bu albümü bekliyordum. Dinledim ve gerçekten tam anlamıyla mükemmel bir albüm olmuş. Önceki albümlerde yaptıkları gibi bu sefer yine günümüz olaylarında hissettiğimiz duyguları parçalarında bize yansıtmayı başarmışlar. Ben bütün albümü dinledim ve henüz bir açık bulamadım açıkçası. Eleştireceğim, ‘Burası olmamış’ diyeceğim bir kısım bulamadım koca albümde.

‘Uzakta’ hislendiriyor insanı, düşündürüyor uzun uzun. ‘Doğmadan Önce’ akustik girişi ile damarlarına işliyor insanın. ‘Geçmişin Yükü’ duygulandırıyor ve ‘It’s Dawn Again’ bunalıma sokuyor. Her şarkının insanda uyandırdığı, harekete geçirdiği çeşitli duygular var. Zaten bu, Pentagram’ın büyük özelliklerinden biri olmuştur her zaman.

Gerek sözleri, gerek ritimleri ve riffleri ile albüm, gerçekten tam tabiriyle ’10 numara, 5 yıldız’ olmuş. Pentagram ve metal müzik severlerin kesinlikle kaçırmaması gereken bir albüm olmuş. Şiddetle tavsiye ediyorum. Şimdiden iyi dinlemeler.

Leave a Reply