brutal-legend_00366796Bundan 3 yıl önce, 13 Ekim 2009’da Double Fine, EA Games ile birlikte piyasaya bir oyun sürdü: Brutal Legend. Bu firmalar oyunu sadece X-Box’a ve Playstation’a çıkarıp PC’ye çıkarmayınca birçok oyuncu tarafından ağır eleştirilere maruz kaldı ve geç de olsa -3 yıl sonra- Steam üzerinden beklenilen haberi verdi. Peki, nedir Brutal Legend’ın farkı?

Her şeyden önce metal müzik seviyorsanız, üstüne bir de RPG* tarzı oyunlar seviyorsanız Brutal Legend tam size göre! Oyun metal dünyasında geçiyor; gitarların konuştuğu, savaşların ve alevlerin eksik olmadığı, 64 kilometrekarelik olağanüstü bir dünya. Oyundaki anakarakterimiz Eddie Riggs. Bir metal grubunun üyesi olan Eddie’nin başına birkaç bela alıyor ve uyandığında kendini metal dünyasında buluyor ve Eddie’nin seslendirmesini ise Jack Black yapıyor! Amacımız ise insanlığı kurtarmak. Silahımız gitarımız, yoldaşlarımız fanlarımız. Bu yapımda aynı zamanda metal dünyasından Lemmy Kilmister, Rob Halford, Ozzy Osbourne ve Lita Ford gibi karakterler de var. Sınırlarımızı genişletmek için tıpkı Guitar Hero’da olduğu gibi gitar simülasyonuna benzer bir şekilde doğru zamanda doğru tuşlara basarak çeşitli melodiler çalıyoruz ve sahnemizi genişletip hayran kazanıyoruz. Hayranlarımız ordumuzu oluşturuyor ve onların komutası da bizde! Sonra da bir bir düşmanlarımızla savaşıyoruz. Kalem kılıçtan keskin olabilir belki ama bu dünyada en keskin şey gitarımız!

Brutal Legend’ı cazip kılan bir diğer özellik de gerek menüde gerekse oyun içinde çalan OST’ler**. Black Sabbath, Ozzy Osbourne, Manowar, Megadeth, Scorpions, Cradle Of Filth, Judas Priest ve Slayer sadece öne çıkan isimler. Oyun açıldığında, menüde Metallica’dan ‘Am I Evil’ çalarken bile kendinizi kaybetme ihtimaliniz yüksek. Metal dünyasının en önemli parçaları bu oyunda neredeyse sürekli arka planda çalıyor. Öte yandan Brutal Legend’ın hoş olmayan bir kısmını fark ettik; o da oyunun biraz kısa olması. 23 ana görevimiz var ve 30 adet yan görevimiz var. Ana görevler gayet eğlenceli fakat yan görevler bir süre sonra aynı şeyi tekrarlıyormuşsunuz gibi bir his veriyor.

Özetleyecek olursak, Brutal Legend kısa ama öz nitelikte, metal müzik sevenlerin ve RPG tarzı oyun sevenlerin bizce kaçırmaması gereken nadir oyunlardan biri. Hem kadrosu, hem kurgusu, hem grafikleri hem de OST’leri ile belli bir çizgi yakalayabilmiş bir oyun olan Brutal Legend’ı tavsiye ediyoruz.

Şimdiden herkese iyi oyunlar.

* RPG: Role Playing Game

** OST: Original Soundtrack

Leave a Reply