Bir Üstadı Daha Kaybettik

images
Okmeydanı Hastanesi’nde kanser tedavisi gören Ferdi Özbeğen’i 28 Ocak Pazartesi günü hayata gözlerini yumdu. Türk Müziği’nin önemli ve yenilikçi temsilcilerinden biri olan Özbeğen’in ölümü bütün sanatseverleri yasa boğdu.

Adını 1965 yılındaki Hürriyet Altın Mikrofon Yarışması’nda Ferdi Özbeğen Orkestrası ile duyuran başarılı müzisyen, daha sonra 1977 yılında “Ferdi Özbeğen’le 45 Dakika” isimli ilk uzunçalar plağı ile satış rekorları kırdı. Bu başarının ardından Orhan Gencebay’ın plak şirketi olan Kervan Plak’a transfer oldu ve sırasıyla 1978’de Altın Plak kazandığı “Ferdi Özbeğen’le Sohbet”, 1979’da Platin Plak ödüllü “Teşekkürler” ve 1980’de ise Altın Piyano’yu ve Platin Plak’ı kazandığı albümleri yayınladı.

1980’de plak şirketini değiştirerek Yaşar Kekova Plak adıyla Nice Yıllara, Yaşadıkça, Bir Sır Gibi ve Seviyorum Delicesine gibi yüksek satışlar yakalayan albümlerle şanını bir kez daha duyurdu. Taverna dönemini yeniden canlandıran Özbeğen’in Türk Müziği’ndeki yeri çok büyük aslında.

Özbeğen hem alaturka hem de pop tarzında çıkardığı albümlerle o kadar başarılı oldu ki 1982 yılında en çok kazanan kişi ve vergi rekortmeni oldu. Yirminci sanat yılını 1983’te Şan Tiyatrosu’nda Devlet Senfoni Orkestrası’nda kutlayan Özbeğen, 1984 yılında Piyanist isimli albümü çıkardı. Ünlü yabancı parçaların da Türkçe uyarlamalarıyla yurtdışına açılma girişimlerinde bulundu.

90’lı yıllara gelindiğinde inzivaya çekilen Özbeğen, 1991 yılında “Şarkılarım” isimli nostalji albümünü yayınladı ve ardından 1998’de “Kandil” albümünü çıkardı ve kendine yeni kuşak hayranlar edinmeyi başardı. Bu albümü 2001 yılında ise “Ayrılmayalım” albümü izledi.

2001 yılında yakalandığı prostat kanserine bünyesi daha fazla dayanamadı ve 28 Ocak 2013’te hayatını  kaybetti. 30 Ocak 2013’te, önce Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda düzenlenen törende piyanosuyla uğurlandı, ardında Levent Camii’nde kılınan cenazesi Ulus Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Türk Müziği’nin üstadlarından olan Ferdi Özbeğen, gerek karakteriyle, gerek müziğiyle çok emek harcamış veTürk dinleyicisinin kalbini kazanmıştır. Başımız sağolsun. Müzik hep bizimle olsun, çünkü yıldızlarımız teker teker kaysa da eserleri bizimle…

42550

Leave a Reply