2000 yılında Eskişehir’de kurulan Gevende, gitar ve vokalde Ahmet Kenan Bilgiç, bas gitar ve geri vokalde Okan Kaya, perküsyonda Gökçe Gürçay, viyolada Ömer Gürçay ve trompette Serkan Emre Çiftçi’den oluşuyor. Müzikal anlamda sınıflandırması zor bir müzik yapsalar da tarzları için “folk rock/psychedelic folk” demek mümkün. Aslında grupla ilgili ilginç ayrıntılardan birisi de, “hiçbir yerin dili”nde şarkılar söylüyor oluşlarıdır. Yani, şarkılarında bir yere ait olmayan doğaçlama bir dil kullanıyorlar.

Grubun ilk albümü, “Ev” adıyla 2006 yılında yayınlandı. Albüm; Nayu, Nem gibi şarkılarla öne çıktı. Bu albümden sonra, yurt içi ve yurt dışında birçok etkinlikte yer alan grup, gittikçe daha çok tanınmaya başladı. 2008 yılından beri, Fransız “soundpainting”  grubu Balbazar’la toplu doğaçlama müzik üzerine atölyeler ve konserlerden oluşan “UniSons d’Europe” isimli bir proje gerçekleştiriyorlar. Grubun 2. albümü, 2011 yılında Baykuş Müzik etiketiyle çıkan “Sen Balık Değilsin Ki” hayranlarını bir hayli şaşırttı. Bu albüm, grubun ilk albümden bu yana büyük bir ilerleme kaydettiğini gösteriyordu. Albümde “Esinti” adlı şarkı, müzikal zenginliği ve komposizyonunun güzelliğiyle hemen dikkat çekiyor. Ayrıca “Sanki” adlı şarkı, grubun Türkçe söz içeren tek şarkısı olmasıyla da diğerlerinden ayrılıyor.

Gevende, büyük bir hızla çalışmalarına ve konserlerine devam ediyor. İlerleyen müzikal yaşantılarında, çok güzel yerlere geleceklerini düşünüyorum. Farklı şeyler dinlemekten ve müziğin kendisine bir hikâye anlatmasından hoşlananların dinlemeden geçmemesi gereken bir grup.

Leave a Reply