Behzat Ç. karakterinin hikâyesiyle tanıdığımız Emrah Serbes, bu sefer de genç erkeklerin öyküleriyle karşımıza çıkıyor. Haziran 2009 tarihinde iletişim yayınlarından çıkan kitap; sevinen, üzülen, ağlayan, ağlayamayan, aşık olan ve büyümenin zorunluluğu ve zorluğunda kendini kaybeden genç erkekleri anlatıyor.

Kitap; Anneannemin Son Ölümü, Zannettiğin Gibi Değil,  Korhan Abi’nin Kardeşi, Denizin Çağrısı, Cahide, Üst Kattaki Terörist, Alçakgönüllü Arzular, Kimi Sevsem Çıkmazı adlarında 8 farklı öyküden oluşuyor. Öykülerde çok sade ama bir o kadar da etkili bir dil kullanılmış. O kadar sade ki, okurken kimi zaman kendi kendinize konuştuğunuzu hissediyorsunuz. Kitap erkekleri anlatıyor; fakat bir kadının da kendinden birçok şey bulacağı ince ayrıntıları saklıyor. Anlatılan konuların yanı sıra, küçük ve bir o kadar güzel tespitler, kitabı olduğundan daha keyifli hale getiriyor.

Kolay okunan fakat bitmesin istenen, kendini tekrar tekrar okutan bir kitap. Okuduktan sonra herkese tavsiye edecek, paylaşacak; okuyanlarla tartışmak isteyeceksiniz.

Eğer ki öyküleri seviyorsanız, bu kitabı kaçırmamalısınız!

Anneannemin Son Ölümü öyküsünden;

“ Kaç yaşındasın sen?”

“Beni boş ver. Konu ben değilim ki. Hiçbir zaman da olmadım. Asıl sen kimsin? Senin heyecanların neler, tutkuların neler? Hayal kırıklıkların neler? Şu hayatta başın sıkıştığında ilk kimi ararsın? Seni karşılıksız seven insan kimdir, ne bok yersen ye seni bağrına basacak olan kimdir? Eğer böyle biri varsa bu akşam onu ara, halini hatırını sor bu vesileyle. Yoksa sen de bir gün benim gibi yapayalnız kaldığında, ufacık bir şeyi danışmak için bile arayacak kimseyi bulamazsın. Bu sözlerimi harcanmış yılların manifestosu olarak kabul edebilirsin. Çünkü tecrübe ıstıraptır güzelim ve zannettiğinden daha fazla ıstırap çektim. İstersen sonra yine araşalım, daha 64 dakika bedava konuşma hakkım var çünkü.”

Leave a Reply