01Bilindiği üzere ülkemiz birçok farklı kültüre ev sahipliği yapıyor. Bulunduğumuz dönemde okulumuzda da Adigece* ve Kürtçe derslerinin başlamasıyla ülkemizdeki bu çok kültürlü yapıyı en güzel sahiplenip ileriye taşıyan projelerden biri olan Kardeş Türküler’i bilmeyenlere tanıtmak, bilenlere de bir kez daha hatırlatmak için bu yazıyı yazmak istedim.
Öncelikle Kardeş Türküler bir müzik grubu değil bir proje. Kardeş Türküler; “Anadolu, Trakya ve Mezopotamya halk şarkılarını, kendi kültürel bağlamlarını dikkate alarak, orijinal dilleriyle yorumlamaya çalışırken, çokkültürlü bir coğrafyada kardeşlik içinde bir arada yaşama umudunu dile getiriyor.” Bu proje ilk olarak 1993 yılında Boğaziçi Üniversitesi Folklor Kulubü’nin bir konser fikri olarak ortaya çıktı. İlk konserlerinde yalnızca Türk, Kürt, Azeri ve Ermeni şarkılarına yer verseler de sonradan içerisine Gürcüce, Çerkesçe, Lazca ve daha birçok farklı dili de çalışmalarına dahil ettiler. Daha sonra bu ilk Proje’de yer alan dansçı ve müzisyenler , 1995 yılında kurulan Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu’nun (BGST) Kurucuları arasında yer aldılar ve sonrasında Kardeş Türküler’in yürütmüş olduğu bütün çalışmalar bu çatı altında toplandı. 1997 yılında kendileriyle aynı adı taşıyan ilk albümünü çıkaran proje, o günden beri sanatçı değişiklikleriyle birlikte çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. Ayrıca Proje Vizontele, Vizontele Tuuba gibi filmlerin müziklerini de yaptı. Son olarak 2011 yılında “Çocuk (H)aklı” albümünü yayınlayan Kardeş Türküler, bu albümden sonra okulumuzda bir söyleşi yaptı.
Ben Kardeş Türküler’i 7-8 yaşlarındayken “Doğu” albümüyle babamın arabasında tanıdım. İlk dinlediğimde kullanılan dil çok yabancı gelse de özellikle vurmalı çalgıların uyumu ve doyuruculuğu beni çok etkilemişti. Bu müzik benim için ayrıca önemli çünkü şu an sahip olduğum bakış açısını şekillendirmekte çok büyük önemi olduğunu düşünüyorum. Umarım bu çokkültürlü yapıya sahip çıkacak daha nice başarılı müzik grubu olur.

Daha fazla bilgi almak isterseniz: http://kardesturkuler.com/

* Adige: Çerkes

Leave a Reply