“Yaşanılabilir bir dünya için sanat.” mottosuyla 1996 yılında yola çıkan Toplumsal Araştırmalar ve Sanat İçin Vakıf (TAKSAV), düzenlediği Ankara Tiyatro Festivali’yle 17. kez Ankaralılarla buluşuyor.

16 Kasım 2012 günü, saat 19:30’da DT Büyük Tiyatro’da, Causıon Dance Thearte Legacy (Gürcistan) tarafından sergilenecek Fliying Georgians oyunu ve ödül töreniyle açılacak festival, 26 Kasım günü sona erecek. Festival süresince 58 oyun sergilenecek. Bu yıl festivale; yurt içi ve yurt dışından birçok topluluk; üniversite toplulukları, ödenekli tiyatrolar ile özel ve amatör tiyatro gruplarını içeren çok sayıda farklı topluluk katılacak. Yani bu festival yalnızca profesyonelleri değil amatörleri de içeriyor ve bu sayede onları teşvik edip desteklemeyi hedefliyor.

Festival yalnızca tiyatro salonlarıyla da sınırlı kalmayıp sokağa taşıyor. Kızılay Yüksel ve Sakarya Cadddeleri, Ulus Heykel gibi Ankara’nın merkezi yerlerinde de etkinlikler düzenlenecek. Ayrıca festival, çocuk oyunlarıyla ilkokullara da gidiyor. Festivalin bir diğer güzel yani ise yalnızca oyunları değil aynı zamanda seminer ve atölye çalışmalarını da içermesi.

Etkinlik, yalnızca tiyatro izleyicisiyle değil hayatında hiç tiyatroya gitmemiş olanlara da ulaşmayı hedefliyor. Nitelikli oyun ve oyuncuları izlemek herkesin hakkı diyen TAKSAV,  son 4 yıldır bir sosyal sorumluluk projesi yürütüyor. Bu projeyle birlikte tiyatroya gitme imkanı olmayan insanlara oyunları ücretsiz olarak izleme olanağı sunuyor. İlk yıl 2703 kişiye ulaşan proje her geçen yıl katılımcı sayısını arttırarak 4 yılda toplam 17673 kişiye ulaştı. Festival, bu yıl da en az 2000 kişiye ulaşmayı hedefliyor.

Bu oldukça keyifli festivalin biletlerini MyBilet üzerinden satın alabilir, http://www.ankaratiyatrofestivali.org/ adresinden oyunlar ve etkinliklerle ilgili ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

İyi eğlenceler!

Leave a Reply