Anadolu’nun Kayıp Şarkıları, 27 Mart Çarşamba akşamı saat 20.00’da MEB Şura Salonu’nda Ankaralı müzikseverlerle ilk kez buluşuyor!
Filmi izleyenler bileceklerdir, Anadolu’nun Kayıp Şarkıları bir belgesel. Nezih Ünen yönetimindeki bir ekip Anadolu’yu geziyor ve insanlarla konuşup onlardan, o yörelere ait otantik türküler söylemelerini istiyor. Tamamen provasız ve önçalışmasız olarak kaydedilmiş, türkülerin özgün hallerini içeren videolar bize o bölgenin insanlarını da gösteriyor. Çay taşıyan, pamuk tarlalarında çalışan, sürüsünü güden, fındık ayıklayan insanları izliyor, müziklerine kulak veriyor ve anlattıkları hikâyeleri dinliyoruz. Belgesel oluşturulurken, bu videoların üzerine stüdyo ortamında kaydedilmiş melodiler ekleniyor ve böylelikle bize bir çeşit kültür sentezi sunulmuş oluyor. Açıkçası ben, ritim dışında herhangi bir şeyin eklenmemesini özüne sadık buluyor ve daha çok beğeniyorum ama bu hali de dinlemeye ve izlemeye değer.
Konser ise alıştığımız konserlerden biraz daha farklı. Konserde, Türkiye’nin dört bir yanında kaydedilmiş türküler bir perdeye yansıtılıyor ve sahnede müzisyenler bu türkülere eşlik ediyor. Grup; nefesli çalgılarda Emre Sınanmış, davulda Utku Ünal, gitarda Tuncer Tunceli, vurmalılarda Cengiz Ercümer ve bas gitarda Caner Üstündağ’dan oluşuyor. Projenin yaratıcısı ve yönetmeni Nezih Ünen ve projenin müzik direktörü Serhat Ersöz de sahnede gruba eşlik ediyor. Ayrıca, farklı ses rengi ve yorumuyla tanınan Devrim Kaya’da vokalde konuk sanatçı olarak yer alıyor. Gösteri; daha önce İstanbul, Selanik ve Cannes Film Festivalleri’nde de gösterildi ve izleyenlerden çok güzel tepkiler aldı.
Bu belgesele yapılan en büyük eleştirilerden birisi kullanılan elektronik altyapı ve stüdyo müziğinin çok yoğun olmasıydı. Bu durum yer yer doğallığı ve hissettirilmeye çalışılan otantik havayı bozuyordu. Bu eleştiriye katılmakla beraber, umuyorum ki müzisyenlerin videolara sahnede canlı olarak eşlik etmesi, arada yapaylık hissi veren bu durumu ortadan kaldırır.
Bu konserin izleyiciler için güzel ve alışılmadık bir deneyim olacağını düşünüyorum. Farklı bir akşam geçirmek istiyorsanız, Altus Kültür-Sanat organizasyonu ve Radyo ODTÜ basın sponsorluğunda düzenlenen bu etkinliğe katılmanızı öneririm. Biletler Biletix’ten temin ediliyor. İyi eğlenceler!
http://www.biletix.com/etkinlik/PVH01/ANKARA/tr

Leave a Reply