Vatan Kanatlarımızın Altında

Anadolu Kartalları Türk Hava Kuvvetleri’nin kuruluşunun 100. yılı şerefine çekilen bir filmdir. Aynı zamanda filmin amacı gençleri pilot olmaya özendirmektir. Filmin yönetmen koltuğunda Gönül Yarası ve İnşaat filmlerinden hatırladığımız Ömer Vargı oturmakta ve filmin oyuncu kadrosunda: Özge Özpirinççi, Engin Altan Düzyatan, Çağatay Ulusoy, Hande Subaşı gibi önemli isimler yer almaktadır. Filmin sloganı ise: “Vatan Kanatlarımızın Altında”’dır.

Filmin ana temasına bakıldığında Türk Hava Kuvvetleri’nden mezun olmaya hazırlanan bir grup Harbiyeli öğrencinin maceraları izleyiciye aktarılmaktadır. Filmle ilgili sitelere bakıldığı zaman çoğu izleyicinin filmi beğendiği; ancak beğenmeyen kesimin de filmdeki hava ve uçak sahnelerinden kaynaklanan bir hayal kırıklığı yaşadığı görülmektedir.  Bunlara ek olarak oynayan oyuncuların rollerinin hakkını verdiği de bir gerçek. Filmin izleyiciden nasıl bir ilgi gördüğü ise, filmin ilk üç gününün gişe hâsılatının yaklaşık 1 milyon 450 bin TL olmasından anlaşılabilir. Filmin seyirci tarafından beğenilmesinin bir başka nedeni ise, filmin müziklerinin Ozan – Kenan Doğulu kardeşler tarafından yapılmış olması. Filmin müzikleriyle sahnelerin iç içe geçmiş olması ve izleyeni sahnenin adeta içine sokması, bir başka ifadeyle, sahneyi izleyiciye yaşatması da filmin bu kadar izlenmesinin ve beğenilmesinin bir sebebidir.

Filmi izlemiş bir seyirci olarak filmi beğendiğimi ve filme dair her öğeyi yerli yerinde ve abartısız bulduğumu belirtmek isterim. Filmdeki birkaç uçak sahnesinin dışındaki sahnelerin gerçeğe yakın olarak çekilmesi ve izleyiciyi etkilemesi de filmin beğendiğim yönlerinden. Ayrıca film müziklerinin sahnenin önüne geçmemiş olması ve filmdeki oyunculuklar da filmi etkileyici bulmamdaki diğer nedenler.

Filmin gösterimde olduğunu hatırlatalım. Ayrıca http://vimeo.com/30029968 bu internet sitesinden filmin fragmanı izlenebilir. Film hakkında daha fazla bilgi almak içinse  http://www.anadolukartallarifilm.com adlı site ziyaret edilebilir. Filmi izleyeceklere şimdiden iyi eğlenceler. Emin olun izlediğinizde pişman olmayacaksınız.

Leave a Reply