Sümela’nın Şifresi: Temel adlı sinema filmi Trabzon ve civarında çekilmiş bir Türk filmi. Film konusunu fıkraların ünlü karakteri Temel’den alıyor. Filmde Temel karakterini Alper Kul canlandırıyor. Ayrıca filmin oyuncu kadrosunda Altan Erkekli, Zafer Ergin, Gizem Güven ve Alper Kul gibi televizyon izleyicilerinin yakından tanıdığı oyuncular yer alıyor. Filmin tamamının Trabzon ve çevresinde çekilmiş olması, filmin yönetmeninin Trabzonlu olması filmi izlenebilir kılmakta.

Filmin konusunun Temel karakterine dayanması izleyicilerde filmde bolca fıkranın kullanıldığını düşündürebilir; ancak karakteri canlandıran Alper Kul, katıldığı bir programda, filmde kullanılan fıkraların sayısının az olduğunu söyledi. Oyuncuların kullandığı Karadeniz şivesi filmi eğlenceli kılan öğelerin başında geliyor. Filmi izleyenlerin yorumlarına bakıldığı zaman filmin çok eğlenceli olduğu ve kesinlikle izlenmesi gerektiği de aşikâr.

Filmin konusuna bakacak olursak; Temel, Trabzon’un en köklü ve zengin ailelerinden Yücesoyların Zuhal’e âşık olmuştur ama babası Hıdır Yücesoy, kızını Temel’e vermez. Temel yıkılmıştır. Bu olayların olduğu sırada arkadaşı Turgay’ın Sümela Manastırı’nın çatısına çıkarak intihar etmeye kalkıştığı haberini alır. Arkadaşını vazgeçirmek amacıyla gittiği Sümela Manastırı’nın çatısına çıkar ama kendisi intihar etmeye karar verir. Olay yerine gelen polisin “Sümela’ya hazine aramak için çıksanız anlayacağım, intihar için çıkılır mı? “ sorusunun ardından Sümela’daki olası hazineye odaklanır. Temel’in tek hedefi artık Sümela’nın şifresini çözüp kutsal hazineyi bularak, hem sevdiği kızı almak hem de kendini kanıtlamaktır.

Filmin vizyona geçtiğimiz Cuma günü ( 16.12.2011 ) girdiğini söyleyelim. Filmin fragmanını ve film hakkındaki bir sürü bilgiyi www.sumelaninsifresitemel.com adlı web sitesinde bulabilirsiniz. Herkese iyi eğlenceler…

Leave a Reply